Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje o wzroście ceny w skupie bydła. Podobne trendy obserwuje się w Unii Europejskiej.
Bydło rzeźne na przełomie maja i czerwca podrożało. Foto_Remigiusz Kryszewski
Krajowe ceny skupu bydła rzeźnego na przełomie maja i czerwca wzrosły o 2%. Podobne trendy obserwuje się w Unii Europejskiej.
Ceny zakupu żywca wołowego w Polsce w dniach od 27 maja do 2 czerwca wzrosły w ciągu tygodnia o 2 gr za kg do wartości 10,01 zł za kg. Cena ta była o 1% wyższa niż przed miesiącem, ale o 3% niższa niż w analogicznym okresie 2023 r.
W krajach Wspólnoty średnia cena bydła rzeźnego klasy R3 ukształtowała się na poziomie 506,29 euro (około 2197 zł) za 100 kg. Bydło w poprzednim tygodniu skupowano po 504,95 euro (2191 zł) za 100 kg. Żywiec ten był o 0,4% droższy niż miesiąc wcześniej oraz o 2% niż przed rokiem.
PFHBiPM od 1 maja oferuje dla hodowców bydła i producentów mleka nową usługę doradztwa hodowlanego Selekcja Plus. Główne elementy usługi to audyt selekcyjny, ustalenie celu hodowlanego, selekcja samic, dobór...
Cena krajowej wołowiny wyrażona w euro ukształtowała się na poziomie 495,91 euro (2152 zł) za 100 kg i była o 2% niższa od średniej ceny w Unii Europejskiej.
Tym samym krajowi producenci uzyskiwali o 7% mniejszą cenę niż w Hiszpanii i Irlandii, ale o 2% wyższą niż w Niemczech.
Na początku czerwca ćwierci wołowe kompensowane z buhajków do 2 lat zbywano średnio po 20,49 zł za kg. Cena ta była o 9 gr za kg droższe niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% tańsze niż przed miesiącem i rokiem.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ