Oto najlepsi z najlepszych. Superczempiony z Osięcin
Nagroda superczempiona Ogólnopolskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie to największe wyróżnienie dla właściciela zwierzęcia.
W tym roku bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach, a krowy należące do niego zdobyły wszystkie najważniejsze tytuły.
Podczas tegorocznej VIII Ogólnopolskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która odbyła się w Szepietowie (Podlaskie) organizatorzy przyznali trzy tytuły superczempiona dla najpiękniejszych sztuk.
Tradycyjnie dwa z nich dla najliczniejszej w Polsce rasy holsztyńsko-fryzyjskiej oraz jedno dla pozostałych ras. Oba wyróżnienia dla mlecznic HF trafiły do OHZ Osięciny.
Jałówka po kanadyjskich buhajach
Oceniane jałowice w zależności od wieku zostały podzielone na siedem grup. W każdej wyłoniono czempiona wystawy. Z pośród siedmiu jałówek główny sędzia ekspozycji Markus Mock z DHV z Niemiec wraz z asystentami Romanem Januszewskim i Mirosławem Anaczkowskim z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) wybrali superczempiona, którym została Gina 13 z OHZ Osięciny.
Jej ojcem jest kanadyjski buhaj Windbrook, a ojcem matki byk Mr Burns, który również pochodzi z Kanady. Oba męskie osobniki zostały pozyskane na bazie embriotransferu. - Kanadyjskie buhaje przede wszystkim poprawiają pokrój swoich córek, ale przekazują także cechy odpowiedzialne za wysoką produkcję mleka - mówi Damian Adamski z OHZ Osięciny.
Krowa po bykach z Ameryki
Wśród krów rasy HF jurorzy wybrali cztery czempionki. Aż trzy pochodziły z OHZ Osięciny. Najpiękniejszą mlecznicą została będąca w drugiej laktacji Fregata Osa 1 po amerykańskim buhaju Bogart.
Ojcem jej matki jest również byk pochodzący z Ameryki, Zesty. - Amerykańska genetyka kładzie większy nacisk na wydajność mleczną - tłumaczy Damian Adamski.
I rzeczywiście, Fregata Osa 1 w swojej pierwszej laktacji wyprodukowała aż 11981 kg mleka, które zawierało 3,78 proc. tłuszczu i 3,27 proc. białka. Krowa ta miała przeprowadzoną wycenę genomową. Jej wartość genomowa ujawniła się również w fenotypie czyli jej wyglądzie zewnętrznym.
Mlecznica pochodzi z embriotransferu. Sama również jest poddawana temu zabiegowi po to, aby uzyskać od niej jak największą liczbę potomstwa. Po drugim wycieleniu została oceniona pod względem typu i budowy w odniesieniu do wzorca rasy HF przez selekcjonera z PFHBiPM.
Uzyskała ogólną oceną 90 punktów na 92 możliwe co oznacza ocenę doskonałą.