Producent skupuje byczki i jałówki głównie rasy hf. Opasa je do masy około 700 kg, a w początkowym okresie odchowu stosuje mleko pełne.
Do Ogólnopolskiego Konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 zakwalifikowano do finału łącznie 16 uczestników. Spośród nich kapituła konkursowa wyłoniła zwycięzców w kategorii hodowca, producent opasów...
Andrzej Kubacki z Ciełuchowa w woj. kujawsko-pomorskim w 1997 r. kupił działkę o powierzchni 5,15 ha, na której po 3 latach wybudował dom. W 2001 r. postanowił zając się opasem bydła.
Producent w 2007 r. wziął kredyt i wybudował oborę dla opasów o długości 25 m i szerokości 12 m. Po upływie 8 lat postawił kolejny budynek o identycznych wymiarach. Wyposażył go w podłogę rusztową i 46 stanowisk uwięziowych. Do niego dostawił kolejny garaż. Ponadto w 2014 r. powstała wiata dla 20 opasów.
Obecnie w gospodarstwie znajdują się 3 budynki, w których zmieści się 112 zwierząt w różniej kategorii wiekowej.
Rolnik kupuje cielęta od okolicznych hodowców. Zazwyczaj są to zwierzęta w wieku od dwóch tygodni wzwyż. W pierwszym okresie odchowu są one pojone mlekiem, które pochodzi od trzech krów utrzymywanych w gospodarstwie.
Najmłodsze zwierzęta dostają 5 litrów mleka na dzień, a starsze nawet do 8 litrów. Od samego początku mają również dostęp do wody, niewielkiej ilości paszy treściwej i siana.
Zwierzęta w wieku około 2 miesięcy dostają kiszonkę z kukurydzy i dodatek paszy treściwej składającej się ze śruty z pszenżyta i jęczmienia, ziarna kukurydzy, śruty rzepakowej i sojowej, a także dodatku witaminowego. Wszystkie grupy wiekowe dostają taką samą paszę treściwą.
Notowania bydła rzeźnego w połowie kwietnia spadły średnio o 0,5%. Z kolei kompensowane ćwierćtusze wołowe z młodych byków do 2 lat podrożały o 2%. Żywiec wołowy w ciągu tygodnia, jak podaje Zintegrowany System Rolniczej Informacji...
Opasy są żywione kiszonką z kukurydzy, sianokiszonką z traw i lucerny, kiszonymi wytłokami buraczanymi, a także paszą treściwą. Objętościowa jest zadawana dwa razy dziennie, a następnie posypywana dawką treściwą.
Buhaje w gospodarstwie Kubackiego są utrzymywane do wieku 18-19 miesięcy, a ich średnia masa przy sprzedaży wynosi około 700 kg. Producent współpracuje z jednym pośrednikiem, który w 2021 r. odebrał z gospodarstwa 100 opasów. Gospodarz prowadzi rozliczenie w wadze żywej.
Rolnik co roku zostawia w stadzie kilka jałówek, które zostają kryte w wieku około 14 miesięcy. Wycielone pierwiastki są dojone, a uzyskane od nich mleko trafia do cieląt.
Krowy również są inseminowane, a pierwszy zabieg po wycieleniu jest wykonywany w 60 dniu laktacji. Ich dój odbywa się 2 razy dziennie o godzinie 7 i 18.
Producent dziennie na obsługę zwierząt przeznacza niemal 5 godzin. W pracy pomaga mu żona i synowie. Do ich obowiązków należy usuwanie obornika od najmłodszych zwierząt i ścielenie świeżej słomy.
Ponadto dwa razy dziennie jest wykonywany obchód stada i obserwacja zwierząt. Jeżeli gospodarz zauważy, że któryś opas nie wyjada paszy i dodatkowo ma opuszczone uszy oraz jest osowiały, niezwłocznie wzywa lekarza weterynarii.
Andrzej Kubacki został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 zorganizowanym przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Fundację Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Więcej informacji na temat produkcji opasów prowadzonej przez Andrzeja Kubackiego znajdziesz w kolejnym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 3/2022. ZAPRENUMERUJ