Doradztwo dotyczące mastitis od PFHBiPM
Mastitis często jest nazywane chorobą zawodową krów. Wiąże się z pogorszeniem jakości mleka, a także ze zmniejszeniem jego produkcji. Straty wynikają również z leczenia, a w ostrych przypadkach klinicznych z przedwczesnego brakowania zwierząt.
Lepiej walczyć z przyczynami mastitis, niż ze skutkami. Jednak jeżeli dojdzie do zapalenia wymienia, nie zawsze trzeba je leczyć za pomocą antybiotyków. Wczesne wykrycie choroby gruczołu mlekowego pozwala podjąć skuteczną terapię.
Mastitis a środowisko. Jak ograniczyć liczbę zapaleń wymienia?
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka od stycznia 2021 r. uruchomiła nowe usługi tj. audyt somatyczny oraz pakiet Somatyka plus. Umożliwiają one ograniczenie kosztów weterynaryjnych oraz potencjalnej antybiotykooporności. W tym celu konieczne jest także stosowanie środków do higieny doju.
Kolejną usługą PFHBiPM towarzyszącą dwóm poprzednim, będzie doradztwo w zakresie doboru środków do higieny przed i poudojowej oraz dezynfekcji instalacji udojowej.
Decyzją Zarządu Federacji zatwierdzona została lista produktów zawierająca środki wspierające profilaktykę mastitis i higienę doju w stadach bydła mlecznego. Na ofertę składają się produkty firm Cid Lines oraz Ecolab.
Usługa ruszyła 1 marca. Jest ona realizowane przez doradców ogólnych PFHBiPM i będzie dostępna wyłącznie dla hodowców korzystających z doradztwa dotyczącego somatyki. Więcej informacji na ten temat można uzyskać u doradców Federacji.
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)