Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) zorganizowała szkolenie dla hodowców bydła dotyczące schorzeń racic. Spotkanie składało się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej.
Problemy ze zdrowotnością racic dotyczą niemal wszystkich gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka. Jednym z punktów profilaktyki jest prewencja w postaci kąpieli racic z naprzemiennym wykorzystaniem przynajmniej dwóch...
Hodowcy bydła i producenci mleka wzięli udział w warsztatach, które odbyły się 20 lipca w powiecie świeckim.
Podczas części teoretycznej o wpływie żywienia na racice opowiedział Łukasz Zamojdzin, doradca ds. żywienia PFHBiPM. Zwrócił on uwagę, że kwasica jest najpoważniejszym, najtrudniejszym oraz największym wyzwaniem dla producentów mleka w USA.
Powoduje ona uszkodzenie tworzywa racic, niedokrwistość, zniszczenie połączeń międzytkankowych oraz obniżenie i rotację kości racic. W efekcie dochodzi do ucisku tkanek miękkich pomiędzy kością a puszką racic. Jednocześnie pojawiają się krwawe wybroczyny i dochodzi do martwicy.
O chorobach racic i kulawiznach w stadach bydła mlecznego opowiedział lekarz weterynarii Michał Hądzlik ze Stowarzyszenie "Weterynaria Hodowcom" ds. Promocji Zdrowia Bydła. Ekspert zwrócił uwagę, że kulawizna u krów ma ogromny wpływ na produkcję, rozród i znacznie zwiększa ryzyko wczesnego brakowania zwierząt ze stada.
Według zgromadzonych danych wynika, że na całym świecie około 25% krów mlecznych jest kulawych w dowolnym momencie.
Meldunkowy skup mleka, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju 2022 roku wyniósł 1 091,7 mln litrów. Skup mleka w maju, jak informuje w swoim raporcie Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów...
W ocenie stanu racic w dużym stopniu pomaga obserwacja sposobu poruszania się krów. W pierwszym etapie warto ocenić poruszanie głową. Wyraźne kołysanie głowy podczas chodu może świadczyć o tym, że zwierzę stara się zrzucić ciężar z kulawej kończyny. Warto również zwrócić uwagę na łuk pleców, rytm poruszania się, stawianie nóg, przenoszenie ciężaru ciała między kończynami, a także zgięcia stawów.
O projekcie CGen korekcja opowiedziała Katarzyna Rzewuska z Centrum Genetycznego PFHBiPM. Ekspertka podkreśliła, że jeden dzień kulawizny to koszt około 3 euro, czyli ponad 14 zł. Przy 10% kulawych zwierząt w stadzie 50 krów hodowca traci rocznie około 5,5 tys. euro, czyli ponad 26 tys. zł.
W dalszej części spotkania w Gospodarstwie Rolnym Hendripol w miejscowości Bramka w powiecie świeckim odbyła się część praktyczna szkolenia. Diagnostykę żywienia i obserwację stanu racic omówiła Elżbieta Kordalska-Cichocka z PFHBiPM. Przedstawiła ona m.in. ocenę organoleptyczną struktury dawki przy pomocy sit paszowych oraz ocenę konsystencji kału przy użyciu sit kałowych.
Podczas warsztatów Karol Jaroch oraz Tomasz Mielcarek zaprezentowali pokaz korekcji racic metodą holenderską oraz przedstawili technologię nacinania posadzek w oborach.
Więcej informacji na ten hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ