Obniżenie dopuszczalnego poziomu miedzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl; D. Chełstowska
23-09-2016,19:40 Aktualizacja: 23-09-2016,14:57
A A A

Proponowane zmiany sugerują konieczność obniżenia maksymalnej dopuszczalnej zawartości miedzi w paszach dla prosiąt, bydła i krów mlecznych, a zwiększenia go w paszach dla kóz. Takie zmiany sprawią, że ilość miedzi przedostająca się do środowiska naturalnego będzie mniejsza, co może mieć potencjalnie wpływ na ograniczanie antybiotykooporności mikroorganizmów.

Panel ds. Dodatków Paszowych i Produktów lub Substancji Stosowanych w Paszach dla Zwierząt (Panel on Additives and Products or Substances used in Animal Feed, FEEDAP), działający przy EFSA, zaleca, aby poziom miedzi w mieszankach pełnoporcjowych dla prosiąt nie przekraczał 25 mg na kg (redukując go ze 170 mg/kg).
Z kolei maksymalna zawartość miedzi w paszach pełnoporcjowych dla krów mlecznych powinna zostać zmniejszona, jak wskazuje panel, z 35 mg/kg paszy do 30 mg/kg. Obecnie dopuszczone wartości w paszach dla większości z pozostałych grup zwierząt pozostają na niezmienionym poziomie – z wyjątkiem kóz, w przypadku których panel rekomenduje podwyższenie dopuszczalnego poziomu.
Zalecane poziomy uważa się za wystarczające do zaspokojenia wymagań żywieniowych względem miedzi u tych grup produkcyjnych zwierząt.

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA