Nowe wydanie Hoduj z Głową Bydło. Zapraszamy do lektury!
Hodowcy bydła i producenci mleka mogą już zapoznać się z najnowszym wydaniem magazynu Hoduj z Głową Bydło.
W najnowszym wydaniu naszego magazynu Hoduj z Głową Bydło nr 5/2021 (wrzesień-październik) znajdziecie wiele ciekawych artykułów, które dotyczą między innymi zdrowia i żywienia bydła, utrzymania cieląt, czy przygotowania kiszonek. Prezentujemy w nim również sylwetki hodowców zarówno bydła mlecznego, jak i mięsnego.
Aby uzyskać wysokiej jakości kiszonkę, należy jak najszybciej odciąć dopływ powietrza i stworzyć warunki beztlenowe, które sprzyjają rozwojowi bakterii kwasu mlekowego. Powodują one szybkie obniżenie pH zakiszanej masy, co hamuje rozwój niepożądanych bakterii tlenowych, drożdży, grzybów i pleśni. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule "Monitoring kiszonek".
Czochradła to przykład wykorzystania zmysłu dotyku, aby polepszyć samopoczucie zwierząt oraz ułatwić utrzymanie skóry w czystości, szczególnie kiedy krowy przebywają przez dłuższy czas w budynkach inwentarskich. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł profesora Tadeusza Barowicza "Krowy lubią czochradła".
Ceny w skupie bydła utrzymują rosnący trend
W artykule "Poznaj język krów" piszemy o tym, że zwierzęta te swoim zachowaniem pokazują, czy warunki środowiskowe, w których przebywają, są dla nich komfortowe czy nie. Wystarczy tylko umiejętnie czytać wysyłane przez nie sygnały.
Szybki rozwój przewodu pokarmowego u cieląt, zwłaszcza żwacza, pozwala na wcześniejsze wprowadzenie pasz stałych i odstawienie mleka lub pójła. Umożliwia to ograniczenie kosztów żywienia i uzyskanie wysokich przyrostów masy ciała. W artykule "Na dobry start" piszemy o tym, jak należy żywić te zwierzęta.
"Fakty i mity na temat biegunek u cieląt" to artykuł, w którym obalamy nieprawdziwe przekonania na temat tych schorzeń u cieląt lub potwierdzamy prawdziwe informacje.
"Efektywne i tanie żywienie bydła mięsnego" to artykuł, z którego hodowcy mogą się dowiedzieć w jaki sposób ograniczać koszty związane z żywieniem zwierząt jednocześnie zapewniając im wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Profesor Zygmunt Maciej Kowalski w artykule "Uwaga na słaby apetyt krów przed porodem" zwraca uwagę na to, że nie tylko niskie pobranie paszy prowadzi do powstania niedoborów. Powodem tych deficytów może być także zbyt mała koncentracja składników pokarmowych w dawce.
Hodowcy bydła mięsnego wzięli udział w krajowej wystawie
W artykule "Schładzanie krów w praktyce" opisujemy nowy sposób chłodzenia krów zastosowany przez gospodarstwo rolne Agrofarm. Zarządza nim Stanisław Grzegorzewski, który zdecydował się zamontować w oborze produkcyjnej system schładzania oparty na klimatyzacji wyparnej, który do tej pory był instalowany głównie w halach produkcyjnych oraz w innych obiektach przemysłowych.
Jak chronić strzyki przez cały rok? Na to pytanie odpowiadamy w artykule o tym samym tytule. Zabezpieczanie kanałów strzykowych przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych przy użyciu dippingu jest potrzebne przez cały rok. Z kolei ochrona skóry strzyków nabiera szczególnego znaczenia zimą, kiedy to mróz i wiatr mogą powodować jej pękanie, a nawet odmrożenie.
Tradycyjnie prezentujemy sylwetki hodowców i producentów bydła mięsnego. Alojzy Nowak wraz z synem Rafałem zajmował się hodowlą owiec. Jednak ze względu na niską opłacalność tej gałęzi produkcji rolnicy postanowili zlikwidować stado i zająć się czymś innym. Ich wybór padł na bydło mięsne. Wybrali oni limousine, ponieważ jest to najbardziej popularna rasa.
Adam Warnke wybudował nową oborę wolnostanowiskową dla 60 krów z halą udojową typu rybia ość 2x4. Na kolejną inwestycję zdecydował się w 2018 r., kiedy to powstała nowoczesna obora o długości 36 m i szerokości 24 m, wykonana w technologii stal i drewno klejone. Została ona przeznaczona dla 70 krów i wyposażona w nowoczesną technologię, ułatwiającą obsługę zwierząt.
Spadkowy trend ceny mleka zatrzymany
Czesław Klimczak Fudała od ponad 30 lat zajmuje się hodowlą bydła mlecznego. W momencie przejęcia gospodarstwa po teściach znajdowało się w nim 7 krów. Z biegiem czasu zwiększał on obsadę bydła, a w 2005 r. w oparciu o kredyt preferencyjny postanowił rozbudować oborę i do starej części dostawił nowy budynek. Obecnie utrzymuje on 54 krowy na uwięzi oraz posiada około 50 jałowic w różnych kategoriach wiekowych.
Konrad Krupiński wraz z żoną Dorotą i rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne. Od kilku lat zajmuje się hodowlą bydła i produkcją mleka. Posiada obecnie 26 krów w laktacji oraz 30 jałówek, z których połowa wkrótce się wycieli. Jeszcze w tym roku chce powiększyć stado podstawowe do 45-50 sztuk.
Hoduj z Głową Bydło to dwumiesięcznik skierowany do hodowców i producentów bydła mlecznego i mięsnego, lekarzy i techników weterynarii, a także doradców żywieniowych.
Zachęcamy do prenumeraty dwumiesięcznika Hoduj z Głową Bydło. ZAPRENUMERUJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)