Mleko w Europie tańsze od wody?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-06-2016,8:30 Aktualizacja: 05-06-2016,8:51
A A A

Producenci mleka z Holandii zorganizowali protest w Amsterdamie przy okazji nieformalnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa - informuje TVP 1. Organizatorzy manifestacji domagali się wsparcia rynku mleka i sami przygotowali wstępny program naprawczy.

Ceny skupu mleka w Europie są na bardzo niskim poziomie. Jeszcze w listopadzie 2013 r. rolnicy otrzymywali 40,21 Euro za 100 kg surowca tj. 0,4021 Euro za kg co przy obecnym kursie Euro daje ok. 1,75 zł. Od tego czasu mleko potaniało o 31,3 proc. W kwietniu średnia cena mleka dla Wspólnoty wyniosła 0,2771 Euro/kg, czyli ok. 1,21 zł/kg.

mleko, ceny, Węgry, mleczarstwo

Węgierscy producenci mleka protestują

Ceny mleka w Europie od kilku tygodni są na bardzo niskim poziomie. Hodowcy bydła mlecznego tracą cierpliwość i protestują domagając się interwencji na rynku i wyższych cen. W ślad za niemieckimi rolnikami poszli również węgierscy -...

Producenci mleka z Niemiec według europejskich danych otrzymują najmniej. Tamtejsze mleczarnie płacą 0,2450 Euro za kilogram tj. ok. 1,07 zł/kg. Tymczasem w Polsce średnia cena mleka w kwietniu była niższa niż u naszych zachodnich sąsiadów. Wyniosła ona 1,0235 zł za litr co oznacza spadek o 3,3 proc. do ceny notowanej w marcu i o 12,1 proc. do minionego roku.

Europejska Rada Mleczarstwa, która była jednym ze współorganizatorów demonstracji w Amsterdamie chce, aby unijne władze wprowadziły program odpowiedzialności rynkowej - informuje TVP 1.

Wsparcie dla wszystkich dostawców mleka w UE miałoby według programu wynieść 900 milionów Euro, a cena surowca musi wzrosnąć do minimum 30 eurocentów za litr czyli do ok. 1,32 zł/l. Niestety jednym z elementów, który ma uzdrowić sytuację na rynku mleka jest również konieczność zmniejszenia produkcji surowca w Europie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA