Mleczarnie już po raz trzeci podniosły ceny skupu mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-09-2016,8:30 Aktualizacja: 09-09-2016,8:30
A A A

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole w ciągu dwóch miesięcy podniosła cenę skupu mleka o 18 groszy za kilogram - informuje TVP 1. Sytuacja powoli zaczyna przypominać tę sprzed kryzysu.

Ceny skupu mleka mogą rosnąć, ponieważ pozwala na to sytuacja na światowym rynku Pomiędzy kwietniem a obecnym miesiącem cena masła wzrosła o ponad 6 zł na kilogramie.

Ceny mleka nie wszędzie wzrosły adekwatnie do tego, co zakłady otrzymują za tłuszcze mleczne, głównie masło - informuje TVP 1. Poszczególne mleczarnie różnie zareagowały na kryzys. Jedne zakłady płaciły dużo mniej, inne minimalnie obniżyły ceny. Te drugie nie myślą teraz o spektakularnych podwyżkach.

skup mleka, cena, Polska

Cena mleka na Podlasiu jest najwyższa

Średnia cena mleka w okresie styczeń - lipiec br. wyniosła 104,43 zł za hl i była o 9,9 proc. niższa niż przed rokiem. W tym okresie najwyższą cenę otrzymywali producenci z województwa podlaskiego, gdzie za 100 litrów surowca płacono...

Mleko w proszku jakie jest składowane w unijnych magazynach będzie miał decydujący wpływ na najbliższą przyszłość. Komisja Europejska skupiła ponad 350 tys. ton tego produktu w ramach łagodzenia kryzysu. Ponowne pojawienie się go na unijnym rynku może spowodować jego załamanie.

Mleko w proszku może być jednak zagospodarowane tak, aby nie miało ono wpływu na unijny rynek. O takie rozwiązania wnioskował Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, który mówił o tym w rozmowie z TVP 1.

- Chodzi m.in, o zastąpienie białka soi kapitalnym białkiem mlecznym, tylko oczywiście muszą być na to środki, subwencja z Unii Europejskiej, czy kierunki na Afrykę, na Azję - mówił Broś.

Kryzys na rynku mleka przyczynił się jednak do wzrostu spożycia produktów mlecznych w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku Polacy skonsumowali ich nawet o 9 proc. więcej niż w ubiegłych latach. Wskazuje to na cenę jako główny wskaźnik krajowego spożycia.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA