Mastitis atakuje – nawet w okresie zasuszenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | kryszewski@apra.pl
30-01-2015,9:25 Aktualizacja: 30-01-2015,10:57
A A A

Okres zasuszenia krów to, wbrew pozorom, najbardziej niebezpieczna pora pod względem występowania nowych infekcji wymienia. W tym czasie gruczoł mlekowy jest szczególnie podatny na zakażenia wywoływane przez bakterie środowiskowe.

Infekcje bakteryjne i zapalenia wymienia dotyczą niejednokrotnie okresu zasuszenia. Większość infekcji ma miejsce w ciągu pierwszych dwóch tygodni zasuszenia oraz pod koniec tego okresu. Wynika to z faktu, że wraz z zaprzestaniem doju przerywa się czynności higieniczne związane z pozyskiwaniem mleka. Przyczynia się to do namnożenia bakterii na skórze strzyków, co sprzyja wnikaniu patogenów do wnętrza wymienia przez kanał strzykowy.

Dużym błędem hodowców jest zasuszanie krów z niedoleczonym zapaleniem wymienia. Takie krowy nie powinny być zasuszane, najpierw powinny być wyleczone.

Jedną z metod ochrony gruczołu mlekowego przed mastitis w okresie zasuszenia jest stosowanie leków DC podawanych po ostatnim doju. W celu prawidłowego podania leku należy dokładnie zdoić mleko z całego wymienia, a następnie zdezynfekować ujścia strzyków. Dezynfekcję przeprowadzamy od strzyków najbardziej oddalonych do tych najbliższych. Zapobiega to stykaniu się strzyków zdezynfekowanych z rękami lub rękawami ubrań, na których mogą być bakterie.

Po podaniu leku warto zastosować specjalny dipping przeznaczony dla krów w okresie zasuszenia. Tworzy on osłonę chroniącą ujście strzyka przed wnikaniem bakterii. Można użyć go również kilka dni przed porodem.

 

Więcej na temat mastitis oraz dippingów poudojowych można przeczytać w ”Hoduj z Głową Bydło” nr 1 [73] 2015 r.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA