Kwit na dojarkę musi być. Inspekcja to sprawdza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2019,10:25 Aktualizacja: 30-05-2019,10:31
A A A

Sprzęt udojowy musi posiadać tzw. deklarację zgodności, oznaczającą bezpieczeństwo dla jakości mleka. Przypominają o tym inspektorzy weterynaryjni, którzy wymagają tego dokumentu podczas kontroli gospodarstw.

W witrynach informacyjnych m.in. mazowieckich gmin ukazały się komunikaty powiatowych lekarzy weterynarii w tej sprawie. Jako podstawę wskazano pismo głównego lekarza weterynarii z 7 marca.

dojarnia karuzelowa, dój krów, DeLaval, wóz paszowy

Dojarnia karuzelowa zewnętrzna. Wydajny i komfortowy dój krów

Karuzela, która jest wyposażona w 30 stanowisk udojowych umożliwia obsługę do 150 krów na godzinę. Jeśli stanowisk jest 44 można wydoić w ciągu godziny nawet 220 krów.   DeLaval przy współpracy z firmą Sgariboldi...

- Gospodarstwa zajmujące się pozyskiwaniem mleka muszą posiadać deklarację zgodności dla poszczególnych elementów dojarki, która jednoznacznie określałaby, że stosowany sprzęt udojowy, mający bezpośredni kontakt z surowym mlekiem, wykonany jest z materiałów wykluczających możliwość zanieczyszczenia mleka substancjami toksycznymi i jest dopuszczony do kontaktu z żywnością - informuje Lena Lewandowska, powiatowy lekarz weterynarii w Makowie Mazowieckim.

Przestrzega, że deklaracja zgodności jest dokumentem wymaganym do okazania podczas kontroli w gospodarstwach, prowadzonych przez inspektorów weterynaryjnych.

Warto dodać, że zgodnie z unijnym rozporządzeniem z 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, musi im towarzyszyć deklaracja zgodności stwierdzająca, że są zgodne z przepisami Wspólnoty, mającymi do nich zastosowanie, w tym przepisami szczegółowymi.


Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA