Kryzys w mleczarstwie to tylko korekta rynkowa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-08-2023,9:55 Aktualizacja: 14-08-2023,9:56
A A A

Ceny mleka w Polsce utrzymują się na niskim poziomie od początku roku, a trend spadkowy z czerwca 2023 roku wskazuje na pogorszenie sytuacji.

Średnia cena mleka w czerwcu wyniosła 193,58 zł/hl, co oznacza spadek o 29,73% w porównaniu do grudnia poprzedniego roku.

Eksperci przewidują kontynuację tego trendu, co może prowadzić do bankructwa wielu gospodarstw mleczarskich.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poparła stanowisko Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczące uruchomienia dopłat z budżetu krajowego do krów mlecznych.

Martin Ziaja, produkcja mleka, cena mleka, artykuły mleczarskie, krowy mleczne, hodowcy, spółdzielnie mleczarskie

Spółdzielniom mleczarskim grożą fuzje, przejęcia i bankructwa?

Spółdzielnie mleczarskie znajdują się w coraz cięższej sytuacji. Wielu z nim grozi upadłość i bankructwo. Wszytko przez pogłębiający się kryzys na rynku mleka. - Branża mleczarska jest coraz bardziej zanurzona w kryzysie. Jeśli najbliższe...

PFHBiPM wysłała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa z prośbą o pozytywne rozpatrzenie propozycji KRiR i uruchomienie pomocy, która częściowo mogłaby zrekompensować hodowcom ponoszone straty.

Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na to pismo wskazało w ślad za Komisją Europejską, że obecną sytuację ocenia jako korektę rynkową, a nie kryzys.

″Na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Ryboustwa (AGRIFISH) w dniu 20 marca 2023 r. Komisja wskazała, że ceny spadły z wyjątkowo wysokiego poziomu, nie powinno się zatem mówić o kryzysie, ale korekcie sytuacji rynkowej″ czytamy w piśmie skierowanym przez MRiRW do PFHBiPM.

Pismo znajdziesz TUTAJ

″Stwierdzenie, że mamy do czynienia z korektą sytuacji rynkowej, a nie z kryzysem budzi nasz sprzeciw. Sytuacja polskich producentów mleka stale się pogarsza″ czytamy w komunikacie PFHBiPM.

Zespół ds. Mleczarstwa, w którego skład wchodzą najważniejsze organizacje branżowe, apeluje w związku z tym o spotkanie z ministrem rolnictwa.

Celem spotkania jest omówienie aktualnej kondycji rynku mleka w kontekście dotacji dla hodowców krów przyznawanych w 22 krajach członkowskich Unii Europejskiej, z wyłączeniem Polski.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA