Kontrolerzy sprawdzają, jak wydano środki nadzwyczajne na rynku mleka
Europejski Trybunał Obrachunkowy analizuje, czy 740 mln euro z budżetu UE, które - jako środki nadzwyczajne - przekazano na złagodzenie zakłóceń na rynku mleczarskim w latach 2014-2017 zostały odpowiednio wydane.
Produkcja mleka jest największą gałęzią rolnictwa w Unii Europejskiej pod względem wartości, która wynosiła w 2018 roku 58 mld euro i stanowiła około 14 proc. produkcji sektora.
Produkcja mleka za duża w stosunku do potrzeb
Aby nie dopuścić do nadmiernego spadku cen produktów mlecznych, stosuje się działania osłonowe w celu tymczasowego usunięcia z rynku nadwyżki niektórych wyrobów. Należy do nich skup oraz przechowywanie masła i odtłuszczonego mleka w proszku przez podmioty publiczne i prywatne.
W latach 2014-2015 cena uzyskiwana przez producentów mleka w UE spadła o około 10 centów i wynosiła w przybliżeniu 30 centów za litr. Komisja uznała, że zakłócenia na rynku były spowodowane nierównowagą między podażą a popytem w ujęciu globalnym.
Bruksela postanowiła zatem przedsięwziąć środki nadzwyczajne, aby uzupełnić prowadzone działania osłonowe. Miały stanowić tymczasową nadzwyczajną pomoc w dziedzinie hodowli i produkcji mleka dla rolników najbardziej dotkniętych zakłóceniami. Państwa mogły do dofinansowania unijnego dodać również środki z budżetów krajowych.
Fermerzy z Francji otrzymywali najwyższe ceny za mleko
- Producenci mleka odczuli znaczny spodek dochodów. Kontrolerzy Trybunału sprawdzą, czy środki z budżetu UE były wydatkowane tak, aby pomóc producentom w przezwyciężeniu kryzysu, a także przeanalizują, czy Komisja jest przygotowana na ewentualne zakłócenia na rynku w przyszłości - powiedział Nikolaos Milionis, członek Trybunału prowadzący kontrolę.
Kontrolerzy przeanalizują politykę KE, dane uzyskane od państw członkowskich, a także zgromadzą informacje od rolników, stowarzyszeń pracowników i podmiotów z przemysłu mleczarskiego.
Przeprowadzą ponadto wizyty kontrolne we Francji, Włoszech, w Irlandii i Finlandii, aby przekonać się, w jaki sposób wdrażano środki nadzwyczajne.
Największymi producentami mleka krowiego są Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Polska i Włochy. Dwie trzecie całego mleka przetwarzanego w zakładach mleczarskich wykorzystuje się do wytwórczości sera i masła.
Do 31 marca 2015 r. UE stosowała system kwotowania produkcji mleka, którego celem było zachowanie górnego limitu produkcji we Wspólnicie. Łączna kwota z budżetu UE przeznaczona na działania osłonowe w latach 2015-2017 wyniosła 45,3 mln euro.