Wyzwania i szanse dla światowego sektora mleczarskiego, zarządzanie rynkiem w branży mleczarskiej, a także zrównoważone mleczarstwo. To główne tematy Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.
Rynek mleczarski w Unii Europejskiej i na świecie, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, na podstawie informacji Komisji Europejskiej, jest odporny na pandemię. Komisja Europejska w tym roku przewiduje...
19. edycja Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbyła się 7-8 września w Białymstoku. Spotkanie zostało zorganizowane przez Agnieszkę Maliszewską, wiceprzewodnicząca Copa-Cogeca, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Podczas dwudniowego forum odbyły się cztery sesje tematyczne oraz panele dyskusyjne poświęcone sektorowi mleczarskiemu. W imprezie uczestniczyło około 200 osób z 20 krajów.
Na zakończenie spotkania w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się Gala Rozdania Nagród XV Rankingu Spółdzielni Mleczarskich.
O wyzwaniach dla światowego sektora mleczarskiego w okresie po pandemii opowiedział Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca.
Zwrócił on uwagę, że sektor mleczarski stoi w obliczu ogromnych wyzwań, które wynikają z dużych wzrostów kosztów energii. Aby temu przeciwdziałać należy wykorzystać potencjał wszystkich istniejących sektorów energetycznych. Jego zdaniem instytucje europejskie powinny zapewnić dostęp do źródeł energii o przystępnej cenie.
Alexander Anton, Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy EDA podkreślił, że do dziś nie ma raportu Komisji Europejskiej jak Zielony Ład wpłynie na środowisko. Jednak przewiduje się, że wprowadzenie nowej polityki może spowodować ograniczenie produkcji mleka w Unii Europejskiej od 10 do nawet 30%.
Krajowe ceny masła w blokach oraz konfekcjonowanego w trzecim tygodniu sierpnia spadły. Takie same trendy dotyczyły odtłuszczonego mleka w proszku, sera Edamski i Gouda. Polskie zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego...
Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska zauważył, że branża mleczarska jak dotąd radzi sobie dobrze z szokiem kosztowym i jednocześnie zwiększa rentowność netto.
Maks Fasteyev, starszy analityk rynku mleczarskiego, Partner Projektu Infagro Ltd opowiedział o waloryzacji mleka surowego poprzez notowania towarów mleczarskich na Ukrainie. Jak podkreślił ekspert, ceny masła na Ukrainie są 30-40% niższe niż średnia w Unii Europejskiej. Z powodu niskich cen towary ukraińskie są interesujące dla kontrahentów nie tylko z Unii Europejskiej, ale także tych spoza Wspólnoty.
Podczas spotkania odbyła się również konferencja prasowa z udziałem Janusza Wojciechowskiego, Europejskiego Komisarza do spraw Rolnictwa oraz Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wsparcie produkcji rolnej będzie polegać na komplementarnym wsparciu produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej, co zostało zapisane w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Zwrócił również uwagę, że w ostatecznej wersji zatwierdzonej przez Komisję Europejską, środki na dobrostan zwierząt zostały podwojone. Jak podkreślił Henryk Kowalczyk, mleczarstwo w Polsce rozwija się znakomicie, co w dużym stopniu jest zasługą spółdzielczości.
Janusz Wojciechowski zauważył, że mając własne przetwórstwo, rolnicy mają silniejszą pozycje na rynku. Komisarz przypomniał także, że Polska jest w dobrej sytuacji, ponieważ ma już zatwierdzony swój Plan Strategiczny. Wsparcia sektora mleczarskiego ma odbywać się przez ekoschematy, a jednym z jego punktów jest poprawa dobrostanu zwierząt.
Wojciechowski zapewnił również, że w sytuacji ograniczania dostępu do energii, branża mleczarska będzie traktowana priorytetowo.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ