Jedno stado krów i kilku właścicieli. Ile potrzeba zbiorników na mleko?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-04-2024,14:05 Aktualizacja: 30-04-2024,12:18
A A A

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wyjaśnia wątpliwości związane ze stadami krów, które należą do kilku właścicieli.

"Docierają do nas informacje, że niektórzy producenci mleka mają problem z uzyskaniem zaświadczenia o spełnieniu minimalnych standardów dotyczących higieny i utrzymania zwierząt, jeśli krowy utrzymywane w jednym gospodarstwie należą do kilku właścicieli, na przykład do rodziców i dzieci" czytamy w komunikacie PFHBiPM.

Inspekcja Weterynaryjna w niektórych przypadkach wymaga posiadania tylu zbiorników na mleko, ilu jest właścicieli krów w gospodarstwie.

pfhbipm, krowy mleczne, ocena użytkowości mlecznej, wydajność mleczna, białko, tłuszcz, wielkość stada, obory pod oceną

Ocena użytkowości mlecznej – Region Oceny Wschód

Wyniki oceny użytkowości mlecznej prowadzonej przez PFHBiPM w Regionie Oceny Wschód obejmują województwa podlaskie, lubelskie i podkarpackie. W RO Wschód oceniono łącznie 4 309 gospodarstw, w których znajdowało się 189...

Federacja zwróciła się do głównego lekarza weterynarii w tej sprawie. Ten wydał opinię na ten temat.

Jedno stado i jedna działalność

"Przepisy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nie zabraniają prowadzenia wspólnie jednej działalności nadzorowanej przez kilka osób będących właścicielami zwierząt. Można też pod jednym adresem zarejestrować w ARiMR kilka siedzib stad" czytamy w opinii.

Zgodnie z opinią GLW, jeśli jest kilku właścicieli zwierząt w gospodarstwie, ale prowadzą oni wspólnie jedną działalność nadzorowaną czyli gospodarstwo produkcji mleka, nie ma potrzeby posiadania osobnych instalacji udojowych ani osobnych zbiorników do schładzania i przechowywania mleka.

Dotyczy to również sytuacji, w której każdy z właścicieli ma inną siedzibę stada w ARiMR.

GLW zwraca jednak uwagę, że jeśli Inspekcja Weterynaryjna uzna stado za chore, nie będzie można odseparować i sprzedawać od niego mleka.

Jedno stado i kilka działalności

Główny lekarz weterynarii podkreśla, że jeśli w tych samych obiektach prowadzone są dwie lub więcej oddzielnych działalności, mleko pozyskiwane od krów należących do różnych właścicieli powinno być przelewane do osobnych zbiorników w celu jego schładzania i przechowywania.

pfhbipm, krowy mleczne, ocena użytkowości mlecznej, wydajność mleczna, białko, tłuszcz, wielkość stada, obory pod oceną

Mleczne stada o najwyższej wydajności w w Świętokrzyskiem i Małopolsce

PFHBiPM w 2023 roku w woj. świętokrzyskim oceniła 220 gospodarstw, w których znajdowało się łącznie 7 186 krów. Średnia wielkość stada liczyła 32,7 sztuk. Krowy oceniane w woj. świętokrzyskim osiągnęły średnią wydajność na poziomie 8...

Zbiornik każdego właściciela powinien być zatwierdzony jako punkt odbioru mleka.

Zasady korzystania z infrastruktury i wyposażenia powinny być uregulowane umową zawartą pomiędzy właścicielami zwierząt.

Krowy należące do różnych właścicieli powinny być dojone oddzielnie. Przed dojem zwierząt kolejnych właścicieli należy wykonać mycie i dezynfekcję wspólnej infrastruktury i sprzętu udojowego.

Właściciele zwierząt prowadzący odrębne działalności nadzorowane powinni być zarejestrowani w mleczarni jako odrębni dostawcy oraz będą kontrolowani przez powiatowego lekarza weterynarii jako odrębne gospodarstwa produkcji mleka.

"Jeśli w gospodarstwie, gdzie kilku właścicieli prowadzi oddzielne działalności nadzorowane, powyższe wymagania nie są spełnione, Powiatowy Inspektorat Weterynarii może odmówić wydania zaświadczenia o spełnieniu minimalnych standardów dotyczących higieny i utrzymania zwierząt" czytamy w komunikacie PFHBiPM.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 



 

v

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA