Krowom zasuszonym zazwyczaj poświęca się mniej uwagi niż tym w będącym w doju. A to właśnie ten okres w dużym stopniu odpowiada za przebieg kolejnej laktacji.
Problemy metaboliczne krów wysokocielnych, to hasło przewodnie konferencji, która odbyła się w dniach 6-7 grudnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Konsekwencjami zaburzeń metabolicznych krów w końcowym okresie ciąży mogą być poważne problemy w okresie wczesnej laktacji. Mogą one również zagrażać zdrowiu i życiu cieląt.
Skup mleka w październiku według Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł 956,4 mln l. To o 1,6% więcej niż we wrześniu oraz o 1,9% więcej niż w październiku ubiegłego roku. W okresie od stycznia do października bieżącego roku, jak...
Podczas konferencji odbyły się 4 sesje. Pierwsza z nich dotyczyła problemów metabolicznych krów w okresie przejściowym, podczas drugiej omówiono wpływ problemów metabolicznych krów na zdrowie cieląt, trzecia dotyczyła zaburzeń gospodarki mineralnej, a czwarta problemów stadnych krów.
O zatruciach u bydła ołowiem, chlorkiem sodu i miedzią opowiedział prof. dr hab. Walter Baumgartner z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Wiedniu.
Zwrócił on uwagę, że zatrucia chlorkiem sodu dotyczą przede wszystkim bydła opasowego. W przypadku ograniczenia dostępu do wody toksyczne stężenie tego związku wynosi 2 g na kilogram masy ciała.
Głównymi objawami zatrucia jest bardzo duże pragnienie, kolki, podniecenie lub apatia, porażenie kończyn miedniczych, ataksja, brak apetytu, wymioty, parcie na pęcherz, ciężka biegunka oraz pozorna ślepota.
Pierwszym krokiem podejmowanym przy leczeniu jest wyeliminowanie przyczyny zatrucia. Następnie należy podawać zwierzęciu wodę w małych dawkach, aby nie doszło do obrzęku mózgu. Warto jednocześnie wyeliminować mieszanki mineralne.
O znaczeniu stłuszczenia wątroby dla przyszłości krowy mlecznej opowiedział prof. dr hab. Przemysław Sobiech z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Cena mleka w Polsce według danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku 2019 roku wynosiła 132,95 zł/hl i była o 1,3% wyższa niż we wrześniu 2019 r., ale o 3,1% niższa niż w analogicznym miesiącu 2018 roku. Średnia cena mleka w...
Jak podkreślił profesor syndrom stłuszczenia wątroby jest przyczyną znacznych strat, które wynikają z zagrożeń zdrowia, obniżenia wydajności mlecznej, kosztów mało skutecznego leczenia oraz trwałych zaburzeń zdolności rozrodczych.
Konsekwencje ketozy dla użytkowości i rozrodu krów mlecznych omówił prof. Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Konsekwencją choroby jest pogorszenie parametrów rozrodu, niższa wydajność mleka, większe ryzyko przemieszczenia trawieńca i wczesnego brakowania oraz powstania zapalenia wymienia lub macicy.
Ketoza częściej dotyka małych stad o niskiej wydajności, gdzie zarządzanie nie jest tak dopracowane jak w większych.
Temat dotyczący podawania krowom mlecznym wapnia przy porodzie omówiła dr Juliette Wilms z firmy Trouw Nutrition, Holandia.
Według ekspertki podawanie oralne źródeł wapnia jest metodą bezpieczniejszą od wlewów dożylnych. Stosowanie u krów po porodzie pójła zawierającego Ca w postaci płynu jest tak samo skuteczne jak podawanie bolusów zawierających ten pierwiastek chemiczny.
Ponadto dobrowolne pobieranie preparatów wapniowych przez krowy po wycieleniu wpływa na produkcję mleka i jego skład.
Podczas dwóch dni konferencji wygłoszono 15 wykładów. Poniżej znajdziesz ich tytuły oraz nazwiska prelegentów.
-
Analiza retrospektywna zatruć u bydła - prof.dr hab. Walter Baumgartner (Uniwersytet Weterynaryjny w Wiedniu),
-
Znaczenie stłuszczenia wątroby dla przyszłości krowy mlecznej - prof. dr hab. Przemysław Sobiech (UWM Olsztyn),
-
Konsekwencje ketozy dla użytkowości i rozrodu krów mlecznych - prof. Maciej Kowalski (UR Kraków).
-
Zdrowe cielęta dotychczasowe osiągnięcia, obecne priorytety, perspektywy na przyszłość, rola lekarza weterynarii i hodowcy - dr John Mee (Teagasc, Irlandia),
-
Zaburzenia metaboliczne u krów mlecznych, a poziom odporności cieląt - prof. Renata Urban-Chmiel (UP Lublin),
-
Martwica kory mózgowej (cerebrocortical necrosis, CCN) – stary ale nadal aktualny problem w intensywnym chowie bydła - prof. dr hab. Dariusz Bednarek (PIWet-PIB Puławy),
-
Podawanie krowom mlecznym wapnia przy porodzie - dr Juliette Wilms (Trouw Nutrition, Holandia),
-
Prezentacja firmy Farmwet „Biologiczne wsparcie wysokiej produkcji mleka u krów mlecznych”
-
Monitorowanie stada w celu wykrywania ryzyka zaburzeń mineralnych i metabolicznych w okresie przejściowym - dr hab. Paulina Jawor (UP Wrocław),
-
Niektóre urazy związane z porodem u bydła - dr Grzegorz Dejneka (UP Wrocław),
-
Zespół krowy zalegającej (downer cow syndrome) – znaczenie oraz sposoby zapobiegania i leczenia - prof. Tadeusz Stefaniak (UP Wrocław),
-
Profilaktyczne zastosowanie fitobiotyków u bydła - prof. dr hab. Robert Kupczyński (UP Wrocław),
-
Zaburzenia metaboliczne u krów ras mięsnych: czy problem rzeczywiście istnieje? - dr Michał Bednarski (UP Wrocław),
-
Właściwa profilaktyka i leczenie mastitis w zasuszeniu - dr Sebastian Smulski (UP Poznań),
-
Nadzór laboratoryjny jako element zarządzania stadem krów mlecznych narażonych na stres cieplny - dr hab. Łukasz Kurek (UP Lublin),