Profilaktyka mastitis pozwala uzyskać mleko o wysokiej jakości i ograniczyć koszty produkcji. W tym celu warto jest skupić się na systematycznym serwisie urządzeń udojowych.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) zwraca uwagę na ważny element produkcji mleka jakim jest profilaktyka zapaleń wymienia.
Eksperci z PFHBiPM przypominają o regularnym serwisie urządzeń udojowych, kontroli ich stanu technicznego, konserwacji i wymianie zużytych elementów, a także właściwym ustawieniu parametrów pracy dojarek.
Nieprawidłowo działający sprzęt udojowy może być przyczyną wystąpienia klinicznych i podklinicznych form zapalenia wymienia i podwyższania LKS w mleku zbiorczym. Właściwie przeprowadzony audyt oceniający sprawność sprzętu udojowego połączony z...
Istotnym elementem profilaktyki mastitis jest również dbałość o czystość elementów budowy aparatu udojowego, w tym kubków udojowych, kolektorów, przewodów mlecznych, konwi czy rurociągu mlecznego oraz schładzalnika.
Okresowo należy przeprowadzać przegląd i czyszczenie wszystkich zakamarków aparatu udojowego. Warto także rozebrać i umyć regulator podciśnienia, sprawdzić poziom podciśnienia roboczego, wyczyścić wnętrze pulsatora, sprawdzić częstotliwość pulsacji, rozebrać kubki udojowe i dokładnie je umyć i zdezynfekować oraz sprawdzić stan gum strzykowych.
Warto również kontrolować czy podczas doju nie dochodzi do pustodoju. Zbyt długie pozostawanie aparatu udojowego na strzykach po zakończeniu oddawania mleka może prowadzić do uszkodzenia zarówno tkanki gruczołowej, jak i błony śluzowej strzyków, a w konsekwencji do przekrwień i obrzęków.
Wówczas może pojawić się w mleku krew lub mimowolny wyciek mleka wskutek uszkodzeń mięśnia zwieracza przewodu strzykowego.
Ważne jest również odpowiednie dopasowanie pojemności kolektora aparatu udojowego do wydajności mlecznej krowy. Za mała przepustowość powoduje, że część mleka nie jest odprowadzana poza kolektor. Doprowadza to do obmywania strzyków, a nawet wpompowywania mleka wraz z bakteriami do kanału strzykowego.
Higiena i odpowiednie przygotowanie krowy do doju to temat drugiego artykułu z serii "Zdrowe Wymię". W jej ramach prezentujemy ilustrowane artykuły oraz filmy dotyczące szeroko pojętej profilaktyki mastitis oraz zdrowotności wymienia....
Warto także zadbać o regularną wymianę gum strzykowych, które z czasem robią się twarde i porowate. Takie gumy źle przylegają do strzyka. Może wówczas występować wspinanie się kubków lub skoki podciśnienia.
W efekcie pojawiają się mikro urazy wymienia, a nawet niewielkie pęknięcia, które stanowią miejsce gromadzenia dużej ilości starego tłuszczu i bakterii.
Regularnie należy też kontrolować podciśnienie w układzie aparatu udojowego. Każdy skok ciśnienia w instalacji powoduje zmiany warunków doju i odchylenia w pracy kubka udojowego czyli zmianę intensywności masażu strzyka oraz warunków odprowadzania mleka.
Prowadzi to do problemów ze zwieraczami strzyków, mechanicznego uszkodzenia oraz morfologicznej deformacji skóry i wnętrza strzyka.