Prawidłowy rozród krów pozwala nie tylko na cykliczne uzyskiwanie cieląt, ale również na zwiększenie wydajności życiowej mleka oraz sprzedaż większej liczby jałówek hodowlanych. Tak więc poprawa tego parametru umożliwia wzrost ekonomiki produkcji.
Poprawa smakowitości i zapachu paszy przekłada się na wzrost pobrania dawki przez krowy. W efekcie uzyskuje się więcej mleka i wyższy zysk z jego produkcji. Firma Pfeifer & Langen Polska S.A. zorganizowała 19 listopada w miejscowości...
Aktualne zagadnienia związane z chowem i hodowlą bydła mlecznego to temat konferencji, która odbyła się 28 listopada w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Stare Pole w woj. pomorskim. Spotkanie zorganizował Zbigniew Marciniak.
Dlaczego krowy się nie zacielają opowiedział dr hab. Marcin Gołębiewski z SGGW w Warszawie.
- Moim zdaniem rozród z punktu widzenia produkcji zarówno mleka jak i mięsa jest jednym z najważniejszych czynników pozwalających na poprawę efektywności produkcji – tłumaczył Gołębiewski, dodając – Jeżeli krowa się nie cieli raz na 385-405 dni nie jest efektywna.
Jak podkreślił ekspert blisko 80 proc. obór, które funkcjonują w Polsce wybudowano w latach 70-tych. Spełniały one standardy dla krów, które ważyły 550 kg i miała 138 cm w krzyżu.
Obecnie krowy ważą między 680 kg, a 720 kg i mają 152 cm w krzyżu. Są one utrzymywane w oborach, które nie spełniają ich wymagań. W efekcie zwierzęta nie pokazują swojego potencjału genetycznego i nie funkcjonują prawidłowo.
Bydło mleczne produkujące 5-6 tys. kg mleka w porównaniu z tym produkującym 10 tys. kg mleka wytwarzało dwa razy mniej ciepła.
Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny - Park Spółdzielczy w Płońsku we współpracy z Instytutem Zootechniki - Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie oraz Instytutem Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk zrealizuje...
- Jeżeli przy takiej samej kubaturze budynku utrzymujemy tak wydajne zwierzęta to objawy stresu cieplnego można zauważyć już w kwietniu – podkreślił Marcin Gołębiewski.
Krowa podczas stresu cieplnego ma takie same objawy jak przy kwasicy ogólnoustrojowej, co uniemożliwia jej skuteczne pokrycie.
W dalszej części spotkania przedstawiciele firmy Kuhn opowiedzieli o maszynach rolniczych oferowanych dla hodowców bydła. Przedstawili między innymi ofertę kosiarek, przetrząsarek i zgrabiarek.
Wspomnieli również o rekordzie świata w ilości zebranego pokosu ustawionego przez firmę Kuhn.
- W czasie 8 godzin z 4 pól zebrano 188,9 ha pokosu za pomocą zgrabiarki cztero karuzelowej, której średnia prędkość pracy wynosiła 23,6 ha/godz - podkreślił Adam Hieronimek, Key Account Manager.
Rekord oraz jakość zgrabienia zatwierdził Instytut DLG.
Innowacyjny system odchowu cieląt omówił Piotr Skoczek z firmy Somatik.
Cena mleka w październiku wzrosła. Tym samym hodowcy bydła i producenci mleka trzeci miesiąc z rzędu otrzymywali wyższe stawki za ten surowiec. Mleko, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w październiku bieżącego roku kosztowało...
Zwrócił on uwagę, że cielęta są najbardziej zaniedbywaną grupą zwierząt w krajowych gospodarstwach, co wymaga zmiany.
Podkreślił również, że główną przyczyną biegunek pokarmowych u cieląt jest zbyt szybkie wypijanie mleka przez smoczek.
- Cielę utrzymywane przy matce potrzebuje 3-4 minut do wypicia 1 litra mleka. Jeżeli jest pojone z wiadra ze smoczkiem całą porcję jest w stanie wypić w 30 sekund. Skutkiem tego często są biegunki pokarmowe – mówił Piotr Skoczek.
Aby tego uniknąć można zastosować smoczek z wewnętrzną membraną, która spowalnia przepływ mleka i stymuluje cielęta do ssania. W wyniku tego produkują one dużą ilość śliny, która zawiera enzymy trawienne.
O odmianach kiszonkowych i ziarnowych kukurydzy opowiedział Jerzy Tchórzewski z firmy Limagrain.
Podkreślił on, że z uwagi na nieprzewidywalne warunki pogodowe warto jest siać kukurydzę o większej rozpiętości FAO. Jego zdaniem prawidłowa struktura zasiewu w woj. pomorskim powinna stanowić 60% kukurydzy o FAO 250, i po 20% kukurydzy o FAO około 220 i 270.
Na zakończenie spotkania zebrani goście wysłuchali wystąpień firmy Partner Kredyt i Oze Projekt.