Jacek Klimza dla Agropolska.pl: trzeba ustabilizować finanse związku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-10-2024,16:00 Aktualizacja: 29-10-2024,16:06
A A A

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego od niemal miesiąca ma nowego prezesa. Dlaczego doszło do zmiany na tym stanowisku?

– W tym roku stanęliśmy przed obowiązkiem zwrócenia do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa części środków z funduszy promocji. W tych okolicznościach zarząd poprosił komisję rewizyjną o głębszą analizę dokumentacji i sytuacji finansowej związku – mówi w rozmowie z naszym portalem Agropolska.pl Jacek Klimza, obecny prezes PZHiPBM dodając:

– Komisja zebrała się i po zapoznaniu z sytuacją wystąpiła do zarządu z wnioskiem o zwołanie walnego zgromadzenia delegatów, odwołanie dotychczasowego prezesa Jacka Zarzeckiego i wybór nowego włodarza.

Jego zdaniem atmosfera w organizacji w tym momencie była nieco napięta.

Jacek Zarzecki, Jacek Klimza, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, PZHiPBM, bydło mięsne, wołowina

Jacek Zarzecki zrezygnował. PZHiPBM ma nowego prezesa

Jacek Zarzecki nie jest już prezesem Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. W połowie września złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Nowym prezesem PZHiPBM 5 października został Jacek Klimza, hodowca bydła i...

Jacek Klimza podkreśla, że rzeczywiście Jacek Zarzecki złożył rezygnację z pełnionego przez siebie stanowiska, ale zrobił to w efekcie zwołania walnego zgromadzania, którego jednym z punktów było jego odwołanie.

– Jacek Zarzecki nadal pozostaje członkiem związku, ale nie ma go we władzach – mówi Klimza.

Związek był i jest wypłacalny

Nowy prezes związku podkreśla, że w ostatnich latach, aż do zmiany na stanowisku jego szefa, związek pozostawał wypłacalny dla swoich pracowników.

Kluczowy w obliczu obecnej sytuacji jest bieżący rok. Okazało się, że trzeba zwrócić do Funduszu Promocji Mięsa Wołowego zaliczki, które związek otrzymał na realizację kilku projektów.

– KOWR nie uznał kosztów poniesionych przez PZHiPBM jako kwalifikowalnych ze względu na niewykonanie pewnych działań, bądź wykonanie ich niezgodnie z zasadami obsługi funduszy promocji. Te programy były realizowane w 2020 i 2021 roku – mówi Jacek Klimza dodając:

Producent Bydła Mięsnego Roku 2024, bydło mięsne, hodowcy bydła, producenci bydła, krowy mamki, opasy, cielęta, PZPBM

Ogólnopolski Konkurs Producent Bydła Mięsnego Roku 2024

Hodowcy i producenci bydła mięsnego mogą wziąć udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2024. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej i...

– Ówczesny prezes miał nad tym nadzór, zlecał wykonanie tych prac oraz je odbierał. Po kontroli KOWR-u okazało się jednak, że nie były one należycie wykonane. W efekcie, poza koniecznością zwrotu otrzymanych zaliczek, związek nie otrzymał również zwrotu kosztów poniesionych na realizację tych projektów. To jest spora kwota, sytuacja jest więc trudna

Jacek Klimza podkreśla, że obecnie najważniejsze jest ustabilizowanie sytuacji finansowej związku.

– Musimy teraz bardzo racjonalnie gospodarować posiadanymi środkami finansowymi i poczynić pewne oszczędności – mówi Jacek Klimza dodając:

– Ważna jest nasza branża, czyli hodowla bydła mięsnego i produkcja wołowiny. Nie będziemy się teraz na nikogo obrażać. Musimy współpracować ze wszystkimi, którzy działają dla dobra naszego sektora.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" 

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA