Hodowcy ograniczają produkcję i ubijają mleczne krowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Grażyna Opińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2022,12:15 Aktualizacja: 20-10-2022,12:17
A A A

Hiszpańscy hodowcy oddają mleczne krowy do uboju, aby zmniejszyć rosnące koszty produkcji, przez co spada podaż surowca w kraju. W ostatnich tygodniach brakowało mleka znanej marki w popularnych supermarketach sieci Mercadona.

Do okoliczności związanych z wojną w Ukrainie doszła tegoroczna wyjątkowa susza, co spowodowało wzrost kosztów hodowli o 40 proc. w ciągu roku - poinformowała organizacja rolników i hodowców COAG w Andaluzji.

opony, zużyte opony, odpad, kara administracyjna, kiszonki, pryzmy kiszonek, PFHBiPM, Leszek Hądzlik, produkcja mleka

Hodowcom grożą wysokie kary za obciążanie kiszonek zużytymi oponami

Hodowcy bydła, którzy obciążają pryzmy kiszonkowe starymi oponami bez odpowiedniego zezwolenia, mogą zostać ukarani wysoką karą finansową. Hodowcy bydła, którzy wykorzystują stare zużyte opony w celu obciążania pryzm kiszonek,...

Wielu farmerów jest zmuszonych do zamykania farm. - Brakuje surowców, koszty wyżywienia krów są bardzo wysokie - powiedział w rozmowie z telewizją TeleCinco hodowca Roberto Lopez.

Skarżył się na brak pomocy ze stron rządu i KE. - Oskarżają nas, że zanieczyszczamy, że działamy przeciwko planecie, a przecież to my dbamy o pola, dajemy jeść ludziom i zwierzętom - stwierdził.

Lopez zwrócił uwagę na "alarmującą skalę" upadków gospodarstw i wyraził zaniepokojenie przyszłością sektora. - Moi rodzice wychowali pięcioro dzieci, mając 20 krów, ja mam krów o wiele więcej, ale musiałem prosić o pożyczkę - powiedział.

O sytuację oskarżył także konkurencyjny import mięsa, często nie spełniającego tych samych wymagań, a przecież reguły gry powinny być takie same dla wszystkich. Do tego duże sieci handlowe płacą tak mało, że nie pokrywa to kosztów produkcji albo pozwala na minimalną rentowność.  - Tymczasem jeżeli wieś nie produkuje, to miasto nie je - ostrzegł hodowca.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA