Hodowcy bydła mlecznego z Grecji z wizytą w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | miroslaw.lewandowski@agropolska.pl
19-09-2014,14:45 Aktualizacja: 24-11-2014,14:50
A A A

40 osobowa grupa dyrektorów i właścicieli greckich ferm bydła przyjechała do Polski, aby odwiedzić m.in. topowe polskie gospodarstwa mleczne oraz zakład produkcji pasz. 

Grecy przyjechali na zaproszenie firmy Polmass SA, której siedziba znajduje się w Bydgoszczy. Wizyta rozpoczęła się 16 września od spotkania w siedzibie Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, gdzie z prezes Greckiej Federacji HF (Holstein Breed Association of Greece) Athanasios Vasilekas rozmawiał z prezydentem krajowej federacji Leszkiem Hądzlikiem.

Tego samego dnia goście odwiedzili także Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach.

17 września organizatorzy spotkania zaprezentowali gościom z Grecji swój zakład produkcji pasz. Wycieczka zobaczyła w pełni zautomatyzowaną i zinformatyzowaną linię do produkcji specjalistycznych pasz dla cieląt i dla bydła.

Po zwiedzaniu zakładu i omówieniu poszczególnych etapów przygotowywania preparatów mlekozastępczych i mieszanek mineralno-witaminowych goście pojechali na fermę bydła mlecznego należącą do Stadniny Koni Dobrzyniewo.

Właściciele gospodarstwa opowiedzieli im o jego specyfice, wynikach produkcyjnych oraz osiągnięciach.

Wizyta gości z Grecji trwała do 19 września. W tym czasie spotkali się jeszcze z władzami Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy. Jak zdradził nam organizator spotkania rozmowy dotyczyły sfinalizowania pierwszego eksportu polskich jałówek do Grecji i Turcji. Odwiedzili także fermę bydła mlecznego należącą do gospodarstwa rolnego w Polanowicach.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA