Genotypowanie samic PHF będzie finansowane z PROW
Program genotypowania samic rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej został przedstawiony ministrowi rolnictwa, z prośbą o wskazanie źródeł jego finansowania. Jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Program, spotkał się on z przychylnością resortu rolnictwa.
Szymon Giżyński, sekretarz stanu w MRiRW, jak informuje Federacja, zgadza się z celami programu wskazując na możliwości jego finansowania z obecnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Trwają ustalenia w tej sprawie.
PFHBiPM 15 lutego przedstawiła swoje uwagi dotyczące Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Wskazała w nich na konieczność finansowania genotypowania samic bydła holsztyńsko-fryzyjskiego.
Hodowcy bydła mają swoje uwagi do Planu Strategicznego
Bezpośrednimi beneficjentami wsparcia powinny być gospodarstwa rolne utrzymujące bydło rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, która jest główną rasą mleczną użytkowaną w Polsce. Samice PHF są póki co również jedyną rasą, w przypadku której realizowana jest selekcja genomowa.
"Objęcie gospodarstwa oceną wartości użytkowej bydła byłoby warunkiem koniecznym uczestnictwa w planowanych działaniach, ponieważ wykorzystanie informacji genomowej wymaga znajomości rodowodów zwierząt" czytamy w komunikacie PFHBiPM.
Federacja szacuje, że zgenotypowanych powinno zostać w sumie 300 tys. samic rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, dla których można wprowadzać nowe cechy do oceny ich wartości hodowlanej.
Genotypowanie to proces określania genetycznej charakterystyki zwierzęcia przez badanie jego genomu. Pozwala on obliczyć jego genomową wartość hodowlaną.
Genotypowanie zazwyczaj polega na analizie kodu DNA, którą wykonuje się przy pomocy tzw. mikromacierzy.
Program genotypowania samic rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej został opracowany przez PFHBiPM. Partnerami Federacji, którzy również uczestniczyli w przygotowywaniu tego programu, są Instytut Zootechniki PIB oraz Krajowe Spółki Inseminacyjne (MCB, MCHiRZ, SHiUZ, WCHiRZ).
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)