Dostawy mleka w Polsce jedne z najwyższych w Europie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-04-2017,8:00 Aktualizacja: 27-04-2017,7:58
A A A

Dostawy mleka do skupu w pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. zmniejszyła się niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej – informuje TVP 1. Jedynie w Polsce i we Włoszech odnotowano wzrost produkcji tego surowca.

Mleczarnie w Europie niemal we wszystkich krajach w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku skupiły mniej mleka niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Największe spadki odnotowano we Francji o 5,7 procent, w Niemczech o 5,5 procent, w Wielkiej Brytanii o 4,5 procent oraz w Holandii o 1,2 procent.

cena mleka, mleko, bydło mleczne, mleczarnie

Mleczarnie w Polsce płaciły w marcu mniej niż w lutym

Cena mleka w marcu w naszym kraju wyniosła średnio 1,31 złotych za litr – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To zaledwie o jeden grosz mniej niż w lutym, ale mimo tego spadku producenci otrzymują aż o 25 groszy więcej niż...

Więcej mleka skupiły podmioty w Polsce. Wzrost ten w naszym kraju wyniósł 2,5 proc. Oprócz Polski tendencja wzrostowa utrzymała się także we Włoszech i wyniosła ona 1,2 proc. - informuje TVP 1.

Skup mleka w Polsce dwa lata po zniesieniu kwot mlecznych czyli od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. wyniósł niemal 11 miliardów litrów. To o 6 procent więcej niż w ostatnim roku obowiązywania kwot oraz o niemal 1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Największy wzrost dostaw mleka odnotowano w woj. śląskim. Jak informują analitycy BGŻ BNP Paribas wyniósł on aż 12,3 proc. Dużo więcej mleka, aż o 10,2 proc., wyprodukowali także hodowcy bydła mlecznego w woj. podlaskim.

Większe dostawy tego surowca odnotowano także w woj. warmińsko-mazurskim o 8,6 proc., w woj. mazowieckim o 7,9 proc. oraz w woj. wielkopolskim o 7,2 proc.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku w Polsce nastąpiły także spadki dostaw mleka. W województwie lubuskim wyniosły one 13,2 proc., a w zachodniopomorskim 11,9 proc. W obu przypadkach spadki te mogą być jednak nieco zawyżone. Istnieje bowiem przypuszczenie, że część mleka była tam skupowana przez odbiorców niemieckich.

Książki warte polecenia: Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA