Dobra kiszonka to podstawa
Międzynarodowa Konferencja Kiszonkarska zorganizowana przez firmę "Polmass" odbyła się w Pawłowicach w Instytucie Zootechniki. Wśród prelegentów znalazł się dr Christer Ohlsson, będący konsultantem w najlepszych oborach USA i Europy Zachodniej.
W swoim wykładzie "Jak poprawić poziom białka i skrobi w kiszonkach" przedstawił czym mają charakteryzować się dobre kiszonki z kukurydzy, traw oraz motylkowych. Wymienił też problemy pojawiające się przy zakiszaniu, wśród który znalazły się m. in.: długi okres dojrzewania, nieodpowiedni stopień dojrzałości uprawy, zanieczyszczenia zakiszanego materiału, błędna aplikacja dodatku do kiszonki, zbyt krótki czas ugniatania oraz zbyt wolne wybieranie.
O kontroli jakości produktów mówił dr hab. Maciej Walczak, Kierownik Zakładu Mikrobiologii Środowiskowej i Biotechnologii Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakład ten pełni opiekę merytoryczną nad produkcją i jakością inokulantów Polmass S.A. Na kontrolę jakości składa się: kontrola surowców, kontrola produktów oraz kontrola produktu po czasie magazynowania, a miernikiem jest liczebność komórek aktywnych. Przeprowadzana jest też kontrola właściwości użytkowych.
Na konferencji zwrócono też uwagę na rolę analizy kiszonek w prawidłowym przygotowaniu dawki pokarmowej. Manuela Manzoli, dyrektor Dinamica Generale, przedstawiła produkowane przez swoją firmę urządzenie AgriNIR. Jest to przenośny analizator pasz, którym można ocenić zawartość suche masy, skrobi, białka surowego, ADF, NDF, popiołu oraz tłuszczu surowego w różnych materiałach paszowych. Wynik otrzymuje się w czasie krótszym niż minuta.
Na zakończenie sesji wykładowej dr Paweł Górka omówił intensywny program odchowu cieląt. Przypomniał też cele odchowu czyli: duże przyrosty masy ciała, mała podatność na choroby, duże pobranie pasz stałych, optymalny koszt odchowu oraz łatwość realizacji w praktyce.