Debata na temat nieistotnego ryzyka BSE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: D. Chełstowska | hoduj@apra.pl
24-09-2016,12:45 Aktualizacja: 24-09-2016,23:31
A A A

Szkocja podejmuje kolejne działania zmierzające do nadania jej statusu "nieistotnego ryzyka BSE", jeszcze zanim uzyskają go Anglia i Walia.

Rząd Szkocji zainicjował konsultacje mające skutkować złożeniem wniosku o przyznanie statusu „nieistotnego ryzyka BSE”, z terminem upływającym 30 września.

Status "nieistotnego ryzyka BSE" to najlepszy z możliwych statusów ryzyka BSE przyznawany corocznie w maju przez OIE, czyli światową organizację zdrowia zwierząt zrzeszającą 180 krajów członkowskich.

choroba szalonych krów, bse, gąbczasta encefalopatia bydła

Coraz więcej krajów z niskim ryzykiem zagrożenia BSE

Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) uznała Hiszpanię, Niemcy oraz Litwę za kraje "niskiego ryzyka zagrożenia" tzw. chorobą szalonych krów (BSE).   Zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych OIE, otrzymanie i...
Uzyskanie takiego statusu umożliwiłoby Szkocji uzyskanie dostępu do rynków dla większej gamy produktów z mięsa wołowego i pozwoliłoby wyeliminować konieczność utylizowania niektórych podrobów, których nie można obecnie wprowadzać do łańcucha żywnościowego.

Wiele krajów azjatyckich, w których nie przyjmuje się wołowiny od bydła powyżej 30 miesiąca życia, zaakceptowałoby wołowinę od sztuk starszych niż 30 miesięcy pochodzących z krajów lub regionów o statusie "nieistotnego ryzyka BSE".

Irlandia przez krótki okres cieszyła się takim statusem, a mianowicie od maja do początków czerwca 2015 roku, lecz po wykryciu przypadku BSE w Co Louth ponownie przywrócono temu krajowi status "kontrolowanego ryzyka BSE".

W tym roku Irlandia Północna, która również może się ubiegać o przyznanie statusu "nieistotnego ryzyka BSE", zainicjowała konsultacje społeczne i uzyskano ogólną zgodę na złożenie takiego wniosku.

choroba szalonych krów, BSE, walia

BSE po trzech latach wróciło do Walii

Walijczycy poinformowali o wykryciu pojedynczego przypadku (u padłej krowy) tzw. choroby szalonych krów (BSE). To pierwsze takie zdarzenie stwierdzone w bieżącym roku w Wielkiej Brytanii i pierwsze od trzech lat w Walii. Na początku lat 90....
Przypuszcza się, że przyznanie takiego statusu Irlandii Północnej będzie dyskutowane na corocznym kongresie OIE w maju 2017 roku, a dodatkowo również taki wniosek będzie, jak się wydaje, rozpatrywany dla Szkocji.

Scottish Association of Meat Wholesalers (SAMW), czyli organizacja handlowa skupiająca zakłady przetwórstwa mięsnego zlokalizowane w Szkocji, wskazuje w swoim komentarzu, że: "Takie konsultacje wymagają uświadomienia sobie różnicy w statusie wolnym od choroby, która obecnie istnieje między Szkocją, Anglią i Walią".

W świetle obowiązujących przepisów te kraje nie będą mogły ubiegać się o status aż do 2020 roku, ponieważ od urodzenia się zwierzęcia będącego ostatnim przypadkiem BSE a nabyciem kwalifikacji do wystąpienia z wnioskiem o przyznanie statusu "nieistotnego ryzyka BSE" musi upłynąć 11 lat.

Na skutek wykrycia przypadku choroby w ubiegłym roku Irlandia uzyska taką możliwość dopiero po 2021 roku. Francja, podobnie jak Irlandia, uzyskała status "nieistotnego ryzyka BSE" w ubiegłym roku i również go szybko utraciła z powodu wykrycia odizolowanego przypadku BSE.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA