Czechy nie poinformowały o wykryciu salmonelli w polskim mięsie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-02-2019,8:40 Aktualizacja: 21-02-2019,9:04
A A A

Czechy nie umieściły informacji o wykryciu salmonelli w polskiej wołowinie w unijnym systemie ostrzegania RASFF, a tamtejsze służby weterynaryjne nie poinformowały resortu rolnictwa o tej sprawie - mówi Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Miroslav Toman, czeski minister rolnictwa zapowiedział w środę wprowadzenie nadzwyczajnych kontroli całego mięsa wołowego importowanego z Polski. Decyzję uzasadnił stwierdzeniem bakterii salmonelli w 700-kilogramowej partii.

wołowina, mięso, Andrzej Duda, Jan Krzysztof Ardanowski, promocja wołowiny, Porozumienie Rolnicze

Prezydent z ministrem zajadali się wołowiną przed kamerami

Zamieszanie związane z ujawnieniem nielegalnego uboju bydła w jednej z rzeźni na Mazowszu spowodowało gigantyczny kryzys wizerunkowy polskiego mięsa na świecie. Afera najmocniej uderzyła w producentów wołowiny, jednak rykoszetem oberwała...

Na konferencji prasowej polityk powiedział, że groźne dla zdrowia bakterie znaleziono w mięsie z Polski znajdującym się w magazynach firmy Frost Logistics w miejscowości Dolni Jirczany w pobliżu Pragi.

Niemczuk zaznaczył, że informowanie o takiej sprawie przez media jest "pogwałceniem zasad ustalonych przez Komisję Europejską". - Taka informacja powinna pojawić się najpierw w systemie wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) - podkreślił.

Jak mówił, niezależnie od tego, polska strona poleciła skontrolowanie zakładu, który dostarczył kwestionowane mięso do Czech. Dodał, że salmonella w wołowinie raczej się nie zdarza, raczej jest to "wskaźnik procesu technologicznego" i będą pobierane wymazy.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA