Żywiec wołowy w drugim tygodniu maja podrożał w porównaniu z poprzednimi notowaniami o 2%. W Polsce średnia jego cena osiągnęła poziom 5,92 złotych za kilogram.
Żywiec wołowy w skupie w połowie maja podrożał o 2% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jednocześnie jego cena była o 6% niższa niż w analogicznym okresie 2019 r.
Cena zakupu żywca wołowego w Polsce w dniach 11-17 maj w porównaniu do poprzedniego tygodnia wzrosła o 2% i osiągnęła wartość 5,92 złotych za kilogram.
Cena ta była o 1 grosz za kilogram niższa niż przed miesiącem i o 6% niższa niż w analogicznym tygodniu 2019 r., informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Ceny bydła mięsnego są obecnie niskie. Według najnowszych notowań zebranych przez ministerstwo rolnictwa zakłady mięsne za żywiec płacą niecałe 6 złotych za kilogram. Ceny bydła mięsnego będą wyższe? Trudno obecnie przewidzieć, jak w ciągu...
Za bydło rzeźne klasy R3 hodowcy w Unii Europejskiej uzyskiwali średnio 346,61 euro za 100 kg masy poubojowej schłodzonej, czyli około 1545,14 złotych.
Było to o 80 groszy więcej niż w poprzednich notowaniach. Cena uzyskiwana za bydło była o 1% niższa niż przed miesiącem i o 6% niższa niż przed rokiem.
W drugim tygodniu maja zakłady mięsne sprzedawały kompensowane ćwierćtusze wołowe po 12,49 zł za kg.
Cena ta była o 0,4% niższa niż w poprzednim tygodniu i o 1% niższa niż przed miesiącem, a także o 4% niższa niż przed rokiem.
W wyniku spadku cen produktów wołowych, czego efektem jest pandemia koronawirusa, Komisja Europejska uruchomiła mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania świeżego i schłodzonego mięsa z bydła w wieku ośmiu miesięcy lub więcej.
Wnioski o zawarcie umowy na dopłaty można było składać od 7 maja w oddziałach KOWR.
Do 20 maja do prywatnego przechowywania łącznie w Unii Europejskiej zaoferowano 1 209 ton wołowiny z 9 krajów.
Polska zgłosiła 431 ton wołowiny, Niderlandy 260 ton, Francja 180 ton, Austria 110 ton, Hiszpania 108 ton, Niemcy 40 ton, Włochy i Łotwa po 30 ton, a Irlandia 20 ton.