Ceny wyrobów mleczarskich są drastycznie zaniżane?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-02-2017,9:00 Aktualizacja: 02-02-2017,9:46
A A A

Hodowcy bydła i producenci mleka powoli wychodzą z kilkuletniego kryzysu. Okazuje się jednak, że wkrótce mogą mieć powody do zmartwień. Sieci handlowe drastycznie obniżają bowiem ceny produktów mleczarskich.

Polska Izba Mleka, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny stanowczo sprzeciwiają się polityce drastycznego obniżania cen wyrobów mleczarskich przez sieci handlowe.

31 stycznia złożyli list otwarty, który został skierowany do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

bydło, wzrost pogłowia bydła, pogłowie młodego bydła, GUS

Wzrasta zainteresowanie hodowlą bydła

W grudniu 2016 r. pogłowie bydła liczyło ponad 5,9 mln sztuk, co oznacza 3,9-proc. wzrost w skali roku. Zwiększenie liczebności stada bydła wynikało głównie ze wzrostu pogłowia cieląt i młodego bydła - podał w poniedziałek GUS. W grudniu...

"Długotrwały kryzys na światowym i europejskim rynku mleka poważnie ograniczył produkcję mleka w krajach Unii Europejskiej. Skutki redukcji produkcji mleka są i będą zauważalne przez najbliższe lata" - czytamy w liście.

Ceny mleka są teraz na coraz wyższym poziomie. Jednak zdaniem autorów listu takie działania sieci handlowych mogą "wpłynąć na ich szybkie obniżenie". Dlaczego? Ponieważ przetwórcy, którzy mogą sobie w końcu pozwolić na płacenie wyższych stawek za surowiec rolnikom są z drugiej strony pod presją sieci handlowych, które znacząco obniżają ceny produktów mlecznych.

Sieci handlowe, które proponują bezwzględne zredukowanie cen produktów mleczarskich zdaniem autorów listu spowodują drastyczne obniżenie rentowność produkcji do poziomu poniżej kosztów, co obserwowaliśmy przez ostatnie miesiące i są uważane jako krok w kierunku likwidacji sektora mleczarskiego w Polsce.

List otwarty można pobrać poniżej lub znaleźć tutaj

Pliki do pobrania:
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA