Badanie cielności z mleka. Nowa usługa PFHBiPM

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-11-2018,16:40 Aktualizacja: 05-11-2018,16:39
A A A
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) pracuje nad uruchomieniem nowej usługi polegającej na badaniu cielności w próbkach mleka. Ich analizy będą wykonywane za pomocą testu PAG.
 
Potwierdzanie cielności z prób mleka, to nowa oferta, którą chce zaproponować hodowcom PFHBiPM. Analiza mleka będzie wykonywana w laboratorium w oparciu o Testy IDEXX Milk Pregnancy, wykrywające wysoce specyficzne białko ciążowe (PAG). 
 
mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Cena mleka w UE rośnie nieprzerwanie od czterech miesięcy

Cena mleka we wrześniu w krajach EU-28 wyniosła średnio 34,27 euro za 100 kg tj. około 1,47 zł za kg. Oznacza to kolejny wzrost, który jest nieprzerwanie notowany od czterech miesięcy. W sierpniu mleko we Wspólnocie kosztowało średnio...
Powstaje ono jedynie w obecności zarodka lub płodu. Test PAG to badanie nieinwazyjne, bo jest wykonywane z próbek mleka przez co ogranicza stres zwierząt.
 
Specjaliści z PFHBiPM przez najbliższe dwa miesiące będą pracować nad udoskonaleniem poszczególnych etapów procesu, zarówno w terenie jak i w laboratoriach. W tym czasie będą również szkolić pracowników. 
 
’’To dla nas niezwykle ważne, aby nowa usługa spełniła wszystkie pokładane w niej oczekiwania i stała się kolejnym, niezbędnym narzędziem w codziennym zarządzaniu stadem’’ - czytamy na stornie Federacji.
 
Badanie będzie włączone do systemu rutynowej oceny wartości użytkowej. Analiza będzie przeprowadzana na podstawie próbek pobranych przez pracownika w ramach czynności prowadzonych podczas próbnego udoju. 
 
Hodowca również sam będzie mógł przygotować próbki do analizy. Z usługi będą mogli także korzystać rolnicy, którzy w swoich stadach nie prowadzą jeszcze oceny wartości użytkowości mlecznej.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA