Wysokość wsparcia dla rolnika ma zależeć od przestrzegania przez niego prawa pracy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2024,8:45 Aktualizacja: 19-11-2024,8:48
A A A

W projekcie nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym WPR przewidziano uzależnienie wysokości wsparcia dla rolnika od przestrzegania przez niego prawa pracy, m.in. poprawności zatrudnienia pracowników - wynika z założeń opublikowanych w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Według założeń do projektu nowelizacji ustawy z 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, projektowane zmiany mają dostosować polskie regulacje do przepisów UE.

W projekcie nowelizacji wprowadzono przepisy regulujące tzw. mechanizm warunkowości społecznej, który zgodnie z przepisami europejskimi państwa członkowskie muszą wprowadzić od 1 stycznia 2025 r. Polega on na uzależnieniu wysokości wsparcia dla rolnika od przestrzegania przez niego wybranych przepisów z zakresu prawa pracy, m.in. poprawności zatrudnienia pracowników w gospodarstwie czy zapewnienia odpowiednich warunków BHP.

rząd, projekt ustawy, fsdn, gospodarstwa rolne

Zbieranie danych rachunkowych z gospodarstw rolnych po nowemu?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) - podano w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Celem projektu - jak napisano -...

Nowelizacja przewiduje w związku z tym również wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy - wskazano w założeniach.

Kolejną istotną projektowaną zmianą jest wprowadzenie nowej formy wsparcia finansowego dla rolników w ramach ekoschematów, w postaci płatności do materiału siewnego kategorii "elitarny" lub "kwalifikowany". Jak wskazano, szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty mają zostać określone w akcie wykonawczym.

W projekcie nowelizacji przewidziano również zmianę ustawy z 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. "W celu rozwiązania problemu niewspółmierności nakładów do wysokości ustalanej, a następnie odzyskiwanej należności, jeżeli nie jest ona wyższa od kwoty stanowiącej równowartość 100 euro, zaproponowano uproszczenie trybu, w jakim taka należność jest ustalana i odzyskiwana (potrącana), co ma wpłynąć na redukcję kosztów administracyjnych ARiMR oraz odbiurokratyzować działania agencji płatniczej w kontaktach z rolnikami" - zaznaczono w założeniach.

Poleć
Udostępnij