Więcej czasu na inwestycje wodne wspierane z PROW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2024,15:30 Aktualizacja: 21-11-2024,15:53
A A A

O dwa miesiące więcej będą mieć na realizację inwestycji w zbiorniki czy urządzenia wodne beneficjenci pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020. Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia.

A konkretnie mowa tu o projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Zarządzanie zasobami wodnymi” w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego PROW na lata 2014–2020. Trafił on właśnie do konsultacji publicznych.

nowelizacja ustawy, fundusz ochrony rolnictwa, for, ustawa o for

Lista beneficjentów Funduszu Ochrony Rolnictwa będzie rozszerzona

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa - poinformowała kancelaria premiera. Nowe przepisy przewidują ułatwienia dla podmiotów skupujących produkty rolne i rozszerzają listę...

Wprowadzone w projekcie rozporządzenia zmiany mają na celu umożliwić pełniejsze wykorzystanie środków PROW 2014–2020, poprzez wydłużenie o dwa miesiące okresu realizacji operacji przez beneficjenta. W związku z powyższym, w projektowanym rozporządzeniu zaproponowano, aby do 31 sierpnia 2025 r. beneficjent miał czas na zakończenie realizacji operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową” – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Jak w nim wyjaśniono, wydłużenie terminu umożliwi wnioskodawcom wywiązanie się ze zobowiązań zawartych w umowach o przyznaniu pomocy.

Proponowane zmiany są odpowiedzią na postulaty Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz samorządów gminnych, dotyczące wydłużenia czasu na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie budowy, przebudowy urządzeń wodnych lub budowli hydrotechnicznych oraz otwartych zbiorników retencyjnych. Prace związane z realizacją wymienianych inwestycji w dużym stopniu powiązane są z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń oraz warunkami pogodowymi. Wydłużenie terminu realizacji inwestycji pozwoli na bezpieczne ich zakończenie” – wskazano w uzasadnieniu.

lir, urządzenia wodne, zbiorniki wodne, legalizacja

LIR chce zwolnienia rolników z opłat za legalizację urządzeń wodnych

Nie wszystkie urządzenia wodne powstały w sposób zgodny z przepisami, ale spełniają obecnie ważną rolę w kwestii retencji wody dla np. upraw. Lubelska Izba Rolnicza (LIR) postuluje zwolnienie rolników z opłat za legalizację takich...

Jego autorzy zaznaczyli, że również niektóre samorządy wojewódzkie, odpowiedzialne za wdrażanie przedmiotowego typu operacji, sygnalizowały potrzebę wydłużenia terminu złożenia wniosku o płatność końcową, potwierdzając jednocześnie, że nie wpłynie to negatywnie na weryfikację wniosków o płatność oraz wystawienie zleceń płatności.

Zaproponowane zmiany przyczynią się do zminimalizowania potencjalnego ryzyka niewykorzystania w pełni środków finansowych w ramach PROW 2014–2020, w przypadku niedochowania przez beneficjentów części zobowiązań wynikających z umowy, z uwagi na określony w obecnie obowiązujących przepisach rozporządzenia termin na zakończenie realizacji operacji, tj. 30 czerwca 2025 r.” – brzmi opis projektu.

Co istotne, w projekcie zaproponowano, aby w przypadku spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie znowelizowanego rozporządzenia, miały zastosowanie już nowe przepisy.

Poleć
Udostępnij