Lista beneficjentów Funduszu Ochrony Rolnictwa będzie rozszerzona
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa - poinformowała kancelaria premiera. Nowe przepisy przewidują ułatwienia dla podmiotów skupujących produkty rolne i rozszerzają listę beneficjentów Funduszu.
Obecne przepisy umożliwiają wydanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) decyzji o przyznaniu rekompensaty producentom rolnym, w przypadku braku zapłaty za sprzedane przez nich produkty rolne podmiotom skupującym, które stały się niewypłacalne. Rekompensaty wypłacane są ze środków Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).
Dopłaty do ubezpieczeń - projekt nowelizacji ustawy skierowany do II czytania
Zmiany w ustawie o Funduszu Ochrony Rolnictwa umożliwiają ograniczenie składanych deklaracji. Po zmianie przepisów trzeba będzie to robić raz w roku zamiast cztery razy, jak to jest obecnie. Zmieni się także termin wpłacania należności na rachunek FOR. Jednorazowe wpłaty trzeba będzie przekazywać na rachunek do 14 lutego roku następującego po roku rozliczeniowym.
Ponadto projektowana ustawa zakłada, że nie będzie obowiązku składania rocznej deklaracji, w przypadku gdy kwota wpłat nie przekracza 5-krotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Nowe przepisy zakładają również zmniejszenie kwoty wolnej od wpłat z 20-krotności do 5-krotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a także ograniczenie wysokości kar za brak złożenia deklaracji do wysokości naliczonych wpłat na rachunek Funduszu, nie wyższej niż 10 tys. zł.
Wysokość wsparcia dla rolnika ma zależeć od przestrzegania przez niego prawa pracy
Projekt rozszerza też listę podmiotów, które mogą wnioskować o rekompensatę z Funduszu o grupy producentów rolnych lub związki grup producentów rolnych, organizacje producentów rolnych lub zrzeszeń organizacji producentów rolnych, organizacje producentów owoców i warzyw lub zrzeszeń organizacji producentów owoców i warzyw, spółdzielnie rolników lub związki spółdzielni rolników, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz rolnicze zrzeszenia branżowe.
Do wpłat na FOR w wysokości 0,125 proc. wartości nabywanych produktów rolnych bez podatku VAT są zobowiązane podmioty skupujące produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia.
Dotychczasowe przepisy regulują, że firmy skupowe do 26. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, muszą złożyć deklaracje, a do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału, muszą dokonać wpłaty na Fundusz za płody rolne kupione między 1 stycznia a 31 marca danego roku.
Ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa obowiązuje od 1 lipca 2023 r.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś