Senat wprowadził poprawki do ustawy o nasiennictwie
Senat wprowadził poprawki do ustawy o nasiennictwie. Umożliwia ona wpisywanie do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce. Ustawa wdraża przepisy trzech unijnych dyrektyw.
Senat wprowadził trzy poprawki, a sześć odrzucił. Najważniejsza z nich upoważnienia Radę Ministrów do wydania rozporządzenia zakazującego obrotem materiałem siewnym określonych odmian "kierując się ich nieprzydatnością do uprawy w warunkach klimatyczno-glebowych Rzeczypospolitej Polskiej lub koniecznością uniknięcia zagrożeń zdrowia ludzi, zwierząt, roślin oraz dla środowiska".
Znowelizowano ustawę o nasiennictwie
Na jego podstawie rząd będzie mógł wprowadzić np. zakaz obrotu materiałem siewnym genetycznie modyfikowanym. Obecnie nasionami GMO można na terenie Polski handlować, ale takich nasion nie można wysiewać.
Strona rządowa reprezentowana przez Ewę Lech, wiceminister rolnictwa była przeciwna wprowadzeniu do ustawy o nasiennictwie takiego przepisu, tłumacząc, że restrykcje obrotu materiałem GMO powinny znaleźć się w ustawie o organizmach genetycznie modyfikowanych.
Przypomniała, że zakaz obrotu nasionami siewnymi GMO został wpisany do ustawy w 2006 r., wówczas Polska musiała się z tego wycofać na skutek wyroku Trybunału w Strasburgu. Jak argumentowała, "przyjęcie takiego przepisu przez Senat będzie skutkowało wydaniem kolejnego rozporządzenia przez rząd, które będzie musiało być notyfikowane w KE".
Za ustawą głosowało 80 senatorów, 3 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.
Agencja Nasienna może kontrolować rolników? KRIR ma wątpliwości
Podobną poprawkę o zakazie obrotu materiałem siewnym GMO zgłosił podczas prac w Sejmie przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15). Została ona odrzucona przez Sejm.
Znowelizowana ustawa o nasiennictwie i o ochronie roślin wdraża postanowienia trzech dyrektyw UE. Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość wpisywania do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce. Będzie też ułatwione wpisywanie do rejestru odmian regionalnych i amatorskich oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych i bez opłat.
Ustawa ponadto wprowadza zmiany dotyczące etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych, definicji materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego oraz przepisów w zakresie rejestracji dostawców i odmian.
Nowe regulacje ograniczają również koszty działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Chodzi o wprowadzenie możliwości dokonywania oceny cech zewnętrznych roślin przez akredytowanych kwalifikatorów. Dzięki nowym przepisom ma się zwiększyć skuteczność działań inspekcji.
Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.