Sejm za ułatwieniami dla produkujących żywność na małą skalę
Zniesienie obowiązku przygotowania i zatwierdzenia przez powiatowego lekarza weterynarii projektu technologicznego zakładu - zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa. Nowe przepisy mają ułatwić produkcję żywności na małą skalę.
Ustawa została uchwalona przez posłów jednogłośnie, za głosowało 425 posłów. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu. Podczas prac w Sejmie Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa tłumaczył, że celem projektu jest wprowadzenie ułatwień dotyczących procedury rejestracji działalności podmiotów, zamierzających prowadzić produkcję na małą skalę i jej sprzedaż.
Rząd stawia na promocję żywności. Ruszyły nabory na radców rolnych
Chodzi o tzw. MOL-e, czyli działalność marginalną, lokalną i ograniczoną. Osoba, które będzie chciała ją uruchomić nie będzie musiała zatwierdzać u powiatowego lekarza weterynarii projektu technologicznego nowego zakładu produkcyjnego.
Podmioty będą natomiast nadal zobowiązane składać wniosek o wpis do rejestru zakładów w terminie co najmniej 30 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności, w formie pisemnej.
Druga zmiana ma natomiast ułatwić rozpoczęcie działalności przez osoby zamierzające prowadzić produkcję żywności na niewielką skalę w pomieszczeniach używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne, ale gdzie regularnie przygotowuje się żywność na sprzedaż.
Ułatwienie to polega na zniesieniu obowiązku zatwierdzenia tego rodzaju działalności przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Podmioty będą jedynie zobowiązane do złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów.
Bruksela zaakceptowała polskie pogramy promujące żywność
Ułatwienie to będzie odnosiło się do podmiotów zamierzających produkować żywność pochodzenia niezwierzęcego lub żywność zawierającą jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego.
Wprowadzenie takiego ułatwienia może być zachętą dla rolników, którzy np. prowadzą rolniczy handel detaliczny, a chcieliby prowadzić produkcję żywności i jej sprzedaż nie tylko konsumentom końcowym ale i do sklepów, restauracji, czy stołówek, do rozpoczynania prowadzenia ww. działalności.
Według danych zamieszczonych w "Ocenie skutków regulacji" ustawy, nowe przepisy dotyczyć będą 2188 podmiotów (MOL) oraz 9960 zajmujących się sprzedażą bezpośrednią. Produkcją niezwierzęcą zajmuje się ok. 81 tys. zakładów.
Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś