Rolnik-emeryt zatrzyma ziemię i nie będzie płacił składek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2022,14:50 Aktualizacja: 29-04-2022,14:52
A A A

Najpierw sejmowe komisje, a później cały Sejm, przegłosowały możliwość przejścia na emeryturę rolniczą z zachowaniem prawa do ziemi i bez dodatkowych warunków, takich jak konieczność dalszego opłacania składki na ubezpieczenie społeczne.

Proces legislacyjny rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników śledził z uwagą i relacjonował NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

ubezpieczenie społeczne rolników, Sejm, Anna Gembicka, działalność rolnicza

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przeszła przez Sejm

Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników, zgodnie z którą gospodarze na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Za przyjęciem nowelizacji tego...

Dokument zawierał bowiem m.in. przepisy wykluczające konieczność przekazywania ziemi w zamian za emeryturę rolniczą. A to postulat forsowany od dość dawna przez rolniczą "S" i zgłaszany przezeń kolejnym szefom rządów oraz ministrom rolnictwa. Z prezydentem Związek podpisał nawet w tej sprawie umowę programową.

Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 27 kwietnia na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz polityki społecznej i rodziny.

"Solidarność" podjęła tam interwencję, gdyż związkowcy nie zgadzali się z zapisanym w rządowym projekcie ustawy warunkiem zatrzymania ziemi po przejściu na emeryturę, tj. koniecznością dalszego odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne przez rolnika-emeryta.

Ich zdaniem nakładanie jakichkolwiek dodatkowych warunków na rolników chcących przejść na emeryturę bez przekazywania ziemi rolniczej stanowi naruszenie prawa własności, o którym mowa w art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

pieniądze, emerytura, banknoty

Emerytury rolnicze niższe o 1200 zł od powszechnych

Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w 2021 r. wyniosła 1428,84 zł i w skali roku zwiększyła się o 3,8 proc. – wyliczył Główny Urząd Statystyczny. Ten wzrost obserwowano we wszystkich...

"W związku z powyższym przewodnicząca NSZZ RI ‘Solidarność’, poseł Teresa Hałas, złożyła w czasie ww. posiedzenia poprawkę, w myśl której rolnik, który zatrzyma ziemię przy przejściu na emeryturę rolniczą, nie będzie musiał dalej opłacać składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Poprawka zyskała poparcie komisji oraz akceptację rządu. Oczekujemy, że rząd na dalszym etapie prac legislacyjnych podtrzyma to stanowisko" - przekazał Związek.

Następnego dnia na posiedzeniu plenarnym posłowie jednogłośnie poparli nowelizację ustawy. Rolnicza "Solidarność" podkreśla, że podczas II czytania projektu nie zostały wniesione dodatkowe poprawki, w związku z czym do III czytania i głosowania na posiedzeniu plenarnym trafił projekt realizujący postulat Związku: rolnik powinien mieć możliwość przejścia na emeryturę rolniczą i zatrzymania ziemi bez żadnych dodatkowych warunków (w tym konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne).

"Oczekujemy na szybkie procedowanie ustawy w Senacie i przyjęcie jej w kształcie oczekiwanym przez Związek" - napisała w komunikacie NSZZ RI "Solidarność".
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich