Poparli znowelizowaną ustawę ws. dopłat bezpośrednich bez poprawek
Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy dot. płatności bezpośrednich. Nowe przepisy umożliwiają składanie e-wniosków na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku.
Głosowało 86 senatorów, wszyscy poparli ustawę.
Był to rządowy projekt, do którego podczas prac sejmowych posłowie wnieśli tylko jedną poprawkę zmieniającą termin wejścia ustawy w życie - z 14 dni po ogłoszeniu ustawy, na 15 lutego. Jest to termin rozpoczęcia zbierania oświadczeń wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Minister chce zabrać dopłaty "warszawiakom". Wystąpił do Brukseli
Projekt przedłuża na 2019 r. rozwiązanie - zastosowane w 2018 r. - polegające na umożliwieniu rolnikom, ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), złożenia oświadczenia, w którym potwierdzą brak zmian wobec wniosku z roku poprzedniego, zamiast wniosku o przyznanie tych płatności. Według resortu rolnictwa, takie rozwiązania znacznie upraszczało proces wnioskowania o dopłaty.
W 2018 r. z możliwości tej skorzystało ponad 400 tys. rolników. Szacuje się, że w 2019 r. będzie to podobna liczba rolników, czyli ok. 30 proc. wszystkich beneficjentów systemu wsparcia bezpośredniego.
Złożenie oświadczenia, tak samo jak w 2018 r., będzie oznaczało wnioskowanie o te same płatności, co w roku poprzednim. Rolnicy będą mogli składać oświadczenia w terminie od 15 lutego do 14 marca (czyli w miesięcznym okresie poprzedzającym podstawowy okres składania wniosków o przyznanie płatności), na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.
Sejm uchwalił nowelę ustawy w sprawie dopłat bezpośrednich
Będą mogli je składać rolnicy w gospodarstwach, w których nie nastąpiły żadne zmiany w stosunku do informacji zawartych we wniosku z poprzedniego roku, a powierzchnia gruntów ornych zawarta we wniosku złożonym w 2018 r. wynosiła mniej niż 10 ha.
Polska ma obowiązek pełnego wdrożenia e-wniosków w 2020 roku. Już w 2018 e-wnioski w ubiegłym roku złożyło 900 tys. rolników. Powierzchnia gruntów objętych formularzem geoprzestrzennym wyniosła prawie 90 proc. całkowitej powierzchni deklarowanej do płatności. Resort rolnictwa szacuje, że w 2019 r. zostaną osiągnięte podobne wielkości.
Ponadto znowelizowana ustawa ustanawia, że wszyscy rolnicy, którzy złożyli w poprzednim roku wnioski o przyznanie płatności, otrzymają od ARiMR częściowo wypełnione wnioski w formie papierowej wraz z materiałami graficznymi, co ma wyeliminować ewentualne błędy związane z wyznaczeniem innych obszarów ONW (gospodarowania na terenach niekorzystnych, do których przysługują dopłaty i ułatwić wypełnianie wniosków w formie elektronicznej.
O dopłaty bezpośrednie ubiega się ok. 1 mln 350 tys. rolników. Do rozdysponowania w formie dopłat jest ponad 14 mld zł. Elektroniczne wnioski ARiMR będzie przyjmowała od 15 marca do 15 maja br.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś