Obowiązują już nowe zasady szacowania szkód łowieckich
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady szacowania szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny.
Szacowania szkód, dokonuje zespół składający się z przedstawiciela gminy, zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego oraz właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda - podaje Polski Związek Łowiecki.
Sołtys ma szacować szkody łowieckie? Gminy mają wiele uwag do ustawy
Wniosek o szacowanie szkód właściciel albo posiadacz gruntów składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Jej szacowanie składa się z oględzin oraz szacowania ostatecznego.
Niestawiennictwo właściciela albo posiadacza gruntów lub dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego nie wstrzymuje dokonania szacowania szkód. Oględzin dokonuje się niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
O terminie dokonania oględzin, przedstawiciel gminy zawiadamia właściciela albo posiadacza gruntów oraz dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego - nie później jednak niż przed upływem 3 dni od dnia otrzymania wniosku.
Wypłaty odszkodowania dokonuje dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu z szacowania ostatecznego, od którego nie wniesiono odwołania.
Prezydent postawił kropkę nad nowelą Prawa łowieckiego
Właścicielowi albo posiadaczowi gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda, oraz dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego przysługuje odwołanie do właściwego nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Odwołanie wnosi się w terminie 7 dni od podpisania protokołu.
Oględzin lub szacowania ostatecznego, dokonuje się niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
Decyzja wydawana jest z kolei w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołów i jest ostateczna.
Wypłata odszkodowania, następuje ze środków dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia doręczenia decyzji.
Właściciel albo posiadacz gruntów, na których zostały wyrządzone szkody, a także dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego niezadowolony z decyzji może w ciągu trzech miesięcy od dnia jej doręczenia, wnieść powództwo do sądu właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody - informuje na koniec PZŁ.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś