Koła gospodyń wiejskich także w miastach – posłowie dali zielone światło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2024,11:55 Aktualizacja: 11-10-2024,12:09
A A A

Sejm w piątek poparł poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować koła działające także na obszarze miast. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników przewiduje zrównanie praw wszystkich kół do dofinansowania, co oznacza, że pieniądze na swoją działalność będą mogły dostać także koła zrzeszone w kółkach rolniczych, jeżeli zarejestrują się w ARiMR.

ustawa, rozwój lokalny, rkls, lsr

Sejm zmienił ustawę o rozwoju lokalnym

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Nowelizacja modyfikuje system wdrażania rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RKLS). Zmiana ma zwiększyć efektywność tego systemu. Za...

Głosowało 441 posłów. Za odrzuceniem poprawki Senatu do ustawy nie głosował nikt, przeciw odrzuceniu zmiany było 439 posłów, od głosu wstrzymało się 2 posłów.

Nowelizacja umożliwia też nadanie osobowości prawnej tym kołom, które jej nie posiadają. Ponadto przewiduje, że koło zrzeszone dotychczas w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie traci statusu organizacji o charakterze społeczno-zawodowym.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm poprawką, będzie można rejestrować koła działające również na obszarze miast.

W Polsce jest obecnie ok. 16 tys. kół wpisanych do rejestru ARiMR zgodnie z ustawą z 2018 r., ok. 2,5 tys. kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach. 

Poleć
Udostępnij