Europejskie rolnictwo czekają duże zmiany. Ruszyły konsultacje
Dzięki unowocześnieniu i uproszczeniu wspólnej polityki rolnej (WPR) będziemy mogli skuteczniej reagować na dzisiejsze wyzwania społeczne, polityczne, środowiskowe i gospodarcze - twierdzi Komisja Europejska i zaprasza rolników do debaty na temat przyszłości.
Otwierając trzymiesięczne konsultacje społeczne KE zapewniła, że otrzymane odpowiedzi będą pomocne w działaniach Komisji mających na celu określenie priorytetów polityki rolnej w przyszłości.
Rolnicy wyszli na ulice. Mleko na chodnikach
Ogłaszając proces konsultacji, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan powiedział, że to historyczne wydarzenie.
- Podejmujemy dziś kolejne kroki w kierunku unowocześnienia i uproszczenia wspólnej polityki rolnej na 21. wiek. Rozpoczynając konsultacje publiczne, zapraszamy wszystkie zainteresowane strony i podmioty, którym leży na sercu przyszłość żywności i rolnictwa w Europie, do udziału w kształtowaniu polityki na potrzeby wszystkich obywateli Europy - zaznaczył.
Rząd wprowadza zmiany, które odczują wszyscy rolnicy
Wspólna polityka rolna już teraz przynosi istotne korzyści dla wszystkich obywateli UE w zakresie bezpieczeństwa żywności, żywotności obszarów wiejskich, środowiska naturalnego na wsi oraz wkładu w przeciwdziałanie zmianie klimatu.
- Jestem przekonany, że dzięki wspomnianemu planowi działania może przynieść nam jeszcze więcej. W tym celu należy ją jednak zdynamizować i - oczywiście - musimy ją odpowiednio finansować - zaznaczył Hogan.
Konsultacje społeczne będą trwały 12 tygodni i umożliwią rolnikom, obywatelom, organizacjom i innym zainteresowanym stronom wyrażenie opinii na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej. Na podstawie wyników konsultacji KE opracuje do końca 2017 r. komunikat przedstawiający wnioski dotyczące obecnego funkcjonowania WPR oraz udokumentowane możliwe scenariusze polityczne na przyszłość.
Wyniki konsultacji społecznych zostaną opublikowane na stronie internetowej i przedstawione przez komisarza Hogana na konferencji w Brukseli w lipcu 2017 r.