Dzierżawa przez internet, czyli przetarg w czasie epidemii
17 kwietnia w Dzienniku Ustaw RP ogłoszono rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państw, które daje możliwość obsługi całej procedury zdalnie.
W ministerialnym rozporządzeniu jest mowa o wykorzystaniu "środków komunikacji elektronicznej".
Dziesiątki tysięcy hektarów ziemi wyłączonych z dzierżaw
W związku z tym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa już zaapelował do rolników o "zaopatrzenie się w sprzęt komputerowy z kamerą lub telefon komórkowy wraz z dostępem do internetu".
Zmiany dotyczy rozporządzenia ministra rolnictwa z 14 stycznia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 1142).
Czym są środki komunikacji elektronicznej? Definicję zawiera art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344), które umożliwiają:
a) transmisję przetargu w czasie rzeczywistym między uczestnikami przetargu oraz członkami komisji przetargowej, b) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy przetargu oraz członkowie komisji przetargowej mogą brać w nim udział - z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa i możliwości identyfikacji uczestników przetargu oraz członków komisji przetargowej.
Apelują o zawieszenie wypowiadania umów dzierżawnych
Z treści rozporządzenia możemy dowiedzieć się, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach organizator przetargu może podjąć decyzję o przeprowadzeniu czynności wymagających stawienia się uczestników przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
"Obowiązek stawienia się uczestnika przetargu uważa się za spełniony, jeżeli uczestniczył on w przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej" - czytamy w dokumencie.
Do identyfikacji konkretnej osoby niezbędne są takie dane jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania czy numer PESEL.
"Organizator przetargu co najmniej na 3 dni przed podjęciem pierwszej czynności z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej informuje uczestnika przetargu, że czynności w przetargu wymagające stawienia się będą podejmowane przy użyciu tych środków, wskazując, w jaki sposób przy użyciu środków komunikacji elektronicznej uczestnik przetargu będzie mógł wziąć w nich udział. W przypadku odmowy podania albo niedostarczenia przez uczestnika przetargu w terminie wskazanym przez organizatora przetargu danych niezbędnych do identyfikacji uczestnika przetargu organizator przetargu nie dopuszcza tego uczestnika do udziału w przetargu" - czytamy w rozporządzeniu.
Co ważne, do publicznych przetargów ustnych i przetargów ofert pisemnych na dzierżawę nieruchomości Zasobu ogłoszonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, tj. 18 kwietnia stosuje się wcześniej obowiązujące przepisy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś