Drakońskie kary za odmowę wydania państwowych gruntów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2018,21:05 Aktualizacja: 30-11-2018,22:26
A A A

 

  1. Zamiana gruntów pomiędzy Skarbem Państwa, a dzierżawcami/właścicielami nieruchomości rolnych

W ocenie Federacji do ustawy należy wprowadzi przepis, który umożliwi wymianę gruntów rolnych, w zamian za inne grunty lub budynki i budowle. W przypadku zamiany, nieruchomości rolne stanowiące prywatną własność mogły będę powrócić do zasobu.

Zgodnie z przyjętą praktyką wartość rynkowa określana byłaby zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami.

  1. Produkcja zwierzęca, decyzje administracyjne, przepisy azotanowe

W ocenie Federacji, racjonalny ustawodawca powinien dokonać wszechstronnej analizy przepisów prawa i zwrócić szczególną uwagę na sytuację prawną tych podmiotów, które prowadzą oprócz produkcji roślinnej, produkcję zwierzęcą. Produkcja zwierzęca w zależności od rozmiarów (DJP), wymaga uzyskania decyzji środowiskowej, pozwolenia zintegrowanego zgodnie z Prawem ochrony środowiska.

scalanie gruntów, podkarpacie, fundusze ue, prow 2014-2020, Magdalena Sobina

Dostali najwięcej pieniędzy w kraju na scalanie gruntów

Podkarpacie otrzymało najwięcej w kraju unijnych funduszy na scalenia gruntów rolnych. To ponad 335 milionów złotych, czyli 27 proc. środków UE, które Polska posiada na ten cel w obecnej perspektywie finansowej. Potrzeby...
Dzierżawiony areał potrzebny jest do wywiązywania się z obowiązków nałożonych przez organ administracji na adresata decyzji (dzierżawcę). Nie przestrzeganie/naruszanie warunków określonych w decyzji może prowadzić do powstania: (1) odpowiedzialności administracyjnej; (2) odpowiedzialności odszkodowawczej; (3) odpowiedzialności karnej.

Trzeba również mieć na uwadze, że dzierżawiony areał był uwzględniany przy zaciąganiu zobowiązań finansowych i jest bezpośrednio powiązany z poczynionymi inwestycjami, skalą produkcji, która została obliczona (w biznes planie) w taki sposób, żeby umożliwiała spłatę zaciągniętych zobowiązań. Areał był również uwzględniany przy obliczaniu powierzchni koniecznej do zagospodarowania gnojowicy.

Racjonalny ustawodawca przewidując skutki swoich działań, powinien na etapie procesu legislacyjnego eliminować sytuacje, które mogą tworzyć podstawy do odpowiedzialności Skarbu Państwa za delikt legislacyjny.

  1. Produkcja zwierzęca, racjonalne przesłanki odmowy wyłączenia 30  proc. dzierżawionego areału

Racjonalny ustawodawca przewidując skutki swoich działań, powinien na etapie procesu legislacyjnego zdiagnozować dlaczego dzierżawcy nie wyłączyli 30 proc. areału i czy mieli ku temu racjonalne podstawy prawne i jakie to może rodzić skutki dla interesów majątkowych Skarbu Państwa w dłuższym okresie.

polska rada rolna, jan krzysztof ardanowski, problemy rolnictwa, rozwój rolnictwa, Forum Rolników i Agrobiznesu

Minister chce powołania Polskiej Rady Rolnej. Bo każdy gada swoje...

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa chce utworzenia Polskiej Rady Rolnej, zrzeszającej najważniejsze organizacje rolnicze. Zdaniem polityka byłaby to jedna, wspólna organizacja reprezentująca cały świat rolniczy. Propozycję...
Ponadto, w przypadku uruchomienia przez KOWR procedury zwrotu majątku do Zasobu Nieruchomości i ponownego wystawienia majątku do przetargu, KOWR nie powinien likwidować produkcji zwierzęcej (brak uzasadnienia ekonomicznego), a Dzierżawca startujący w przetargu powinien być zobowiązany do zakupu majątku obrotowego (ruchomości) w tym stada zwierząt.

  1. Silne prawo dzierżawcy do udziału w przetargu na uprzywilejowanej pozycji

W ocenie Federacji, dzierżawcy, którzy wyłączyli z produkcji 30 proc. dzierżawionego areału i przeznaczyli go na potrzeby rolników indywidualnych - powinni mieć w ustawie zagwarantowaną pozycję, która dawała będzie prawo do dzierżawienia nieruchomości rolnych przez kolejne okresy.

  1. Umowy dzierżawy po upływie 30 lat

W ocenie Federacji, do czasu uchwalenia przepisów prawa, które w kompleksowy sposób uregulują kwestie związane z obrotem nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, dzierżawami - należy wprowadzić przepis z, którego bezpośrednio wynika, że po upływie 30 lat, nieruchomości rolne mogą być wydzierżawione na kolejne okresy nie krótsze niż lat 10, a preferowanym nabywcą jest dotychczasowy Dzierżawca spełniający przesłanki przewidziane w ustawie.

Okres 10 lat jest okresem, który pozwala dbać o substancję w należy sposób i pozwala prowadzić inwestycje.

Poleć
Udostępnij