Uprawa traw jednorocznych na nasiona – KRIR zgłasza problem z dopłatami
Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) o zmianę przepisów dotyczących upraw traw na gruntach ornych - w kontekście płatności obszarowych i realizacji ekoschematów.
KRIR zwróciła uwagę, że we wnioskach obszarowych w roku 2023 oraz 2024 nie ma możliwości zgłoszenia jako upraw jednorocznych „traw jednorocznych na nasiona w siewie czystym”. Trawy jednoroczne są traktowane jak wszystkie „trawy na gruntach ornych”. Tymczasem - jak dodały izby - zgodnie z informacją na stronie MRiRW, „punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, z wyjątkiem gruntów, na których jest prowadzona uprawa zerowa lub na których są uprawiane trawy lub inne rośliny pastewne”.
„W praktyce rolniczej trawy na nasiona po jednym roku użytkowania wchodzą w płodozmian i uprawiana jest po nich inna roślina” – wskazał rolniczy samorząd.
Nie wszyscy rolnicy zrealizują zadeklarowane ekoschematy. DIR prosi o możliwość zmiany
I przekonywał w swoim wystąpieniu, że przy interpretacji stosowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnicy (w powyżej przedstawionym zakresie) nie mają możliwości realizacji praktyki – Uproszczone systemy uprawy.
„Rolnicy, którzy uprawiają trawy w siewie czystym z przeznaczeniem na materiał siewny, a roślinę następczą (np. rzepak) chcą uprawiać w systemie uprawy bezorkowej, powinni mieć możliwość skorzystania z praktyki – Uproszczone systemy uprawy” – podkreśliła KRIR.
Dodała do tego wniosek, aby trawy uprawiane na nasiona włączyć do kategorii upraw jednorocznych.
„Wtedy przepisy odzwierciedlałyby praktykę zmianowania i rolnicy mogliby korzystać z ekoschematu – Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi – praktyka Uproszczone systemy uprawy” – podsumowały izby.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś