Szykują się zmiany w dopłatach bezpośrednich
Ministerstwo rolnictwa zapowiada zmiany w dopłatach bezpośrednich za 2016 r. Dotyczą one płatności m.in. do roślin wysokobiałkowych oraz dopłat do bydła, kóz i owiec. Resort przygotował już stosowne projekty rozporządzeń.
Chodzi o dwa projekty nowelizacji rozporządzeń ministra rolnictwa dot. dopłat bezpośrednich. Projekty te dostosowują przepisy wykonawcze do zmian wprowadzonych ustawą z 21 października 2016 r.
Będą dopłaty do produkcji koni? Minister obiecuje pomóc
Dopłata będzie przysługiwała zatem do wszystkich gatunków roślin wysokobiałkowych, do których dotychczas dopłacano, z wyjątkiem warzywnych roślin strączkowych (bób, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny cukrowy, groch siewny łuskowy, soczewica jadalna).
Uchylony zostanie wykaz obszarów wyłączonych ze wsparcia tj. obszarów, które są wykorzystywane głównie do prowadzenia działalności pozarolniczej. Obejmuje np. lotniska, boiska sportowe i pola golfowe. Obecnie grunty rolne, na których są położone te obiekty, są a priori wykluczone z płatności bezpośrednich, niezależnie od tego, w jakim stopniu są one wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej.
Dopłaty do wysokobiałkowych. Rzecznik pyta o stawki
W nowym wniosku o dopłaty bezpośrednie nie będzie potrzeby wpisywania numerów identyfikacyjnych kóz i owiec, na które przysługują dopłaty.
Ma to zaoszczędzić rolnikom czas oraz wyeliminować ryzyko popełnienia błędów, które zdarzały się przy wpisywaniu takich numerów.
Komornicy zajmują zaliczki na dopłaty. Co robić?
Dopłatą będzie też objęte młode bydło oraz krowy do 20 sztuk. Dotychczas płatność ta przysługiwała do 30 sztuk.
Projekty rozporządzeń zostaną wkrótce przekazane do konsultacji publicznych. Planowana data wejścia w życie przepisów to 15 marca 2017 r.
Nowa kampania zbierania wniosków o dopłaty bezpośrednie rozpocznie się 15 marca i będzie trwała do 15 maja.
- Agrobiznes bez tajemnic. Kup prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny"