Komornicy zajmują zaliczki na dopłaty. Co robić?
Jeśli komornik zajął na koncie bankowym pieniądze przelane przez ARiMR z tytułu dopłat bezpośrednich, należy zwrócić się do niego o umorzenie postępowania, a potem - ewentualnie - wystąpić do sądu.
W trudnych dla rolnictwa czasach część gospodarzy ma spore kłopoty finansowe. Tąpnięcia w poszczególnych sektorach rynku rolnego, nieprzewidywalna aura, szkody łowieckie, nieprzejednane w kwestiach zaciągniętych kredytów banki - powody, z których łatwo wpaść w dołek, będąc współczesnym farmerem, można wymieniać i wymieniać.
Zaliczki wypłacone, czas na dopłaty bezpośrednie
Zanim jednak o tym, warto wrócić do marca tego roku, kiedy to samorząd również zwrócił się w podobnej sprawie do resortu rolnictwa. Wówczas w odpowiedzi napisano, że "przepisy przewidują wyłączenie z zajęcia - na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - należności ustalanych w drodze decyzji administracyjnych lub wierzytelności wynikających z umów z tytułu płatności realizowanych przez ARiMR".
Komornik nie zabierze rolnikowi stada podstawowego
"Przepisy nie ograniczają jednak możliwości prowadzenia egzekucji komorniczej już z rachunków bankowych rolników" - zaznaczyli urzędnicy.
Teraz - wobec kolejnych skarg - rolniczy samorząd ponownie zapytał o możliwość zajęcia środków z płatności bezpośrednich znajdujących się już na rachunku bankowym rolnika.
Resort rolnictwa potwierdził, iż nie podlegają egzekucji ani administracyjnej, ani na podstawie kodeksu postępowania cywilnego, środki pochodzące z programów finansowanych z budżetu Unii Europejskiej (a więc m.in. dopłaty bezpośrednie).
No chyba, że "wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone".
Dopłaty na konto rolnika, a nie komornika
Jeżeli wniosek nie zostanie uwzględniony, można wnieść do sądu skargę na czynność komornika. "W konkretnych sprawach rozstrzygniecie kwestii, czy środki te podlegają egzekucji, należy zatem do sądu sprawującego nadzór judykacyjny nad komornikiem sądowym" - wskazuje resort.
Jeśli chodzi o egzekucję administracyjną, nadzór nad nią sprawuje właściwy miejscowo dyrektor izby skarbowej. Może on - w szczególnie uzasadnionych przypadkach - wstrzymać z urzędu, na czas określony, czynności egzekucyjne lub postepowanie egzekucyjne.