Ostatnie godziny na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie
Tylko do 15 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie w pełnej wysokości; po tym terminie płatności będą pomniejszone. Jest to pierwszy rok, gdy wnioski przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
Według biura prasowego ARiMR do 13 czerwca przez internet dostarczono 850 tys. wniosków. Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.
W stosunku do ubiegłego roku, gdy rolnicy złożyli 1 mln 342,6 tys. wniosków, brakuje jeszcze 58 tys. wniosków.
ARiMR: aplikacja e-WniosekPlus nie może działać całą dobę
Wcześniej ok. 430 tys. rolników z tzw. małych gospodarstw złożyło oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 rok, w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku. Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich. W sumie więc w ARiMR znajduje się ponad 1 mln 280 tys. wniosków.
Akcja przyjmowania dokumentów o dopłaty bezpośrednie trwa na ogół od 15 marca do 15 maja. Komisja Europejska zgodziła się jednak w tym roku na wydłużenie terminu do połowy czerwca.
ARiMR przypomina, że rolnicy, którzy nie zdążą zrobić tego w tym terminie muszą liczyć się z tym, że należne im płatności będą pomniejszone o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Ostateczny termin na złożenie wniosków upływa 10 lipca. Wnioski czy też zmiany do wniosków, złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Wypłata pieniędzy rozpoczyna się 1 grudnia, wcześniej możliwe jest uruchomienie zaliczek na poczet dopłat.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś