Ostatnie chwile na złożenie wniosków w ważnych naborach ARiMR
30 października to ostatni dzień naborów wniosków o wsparcie dla: sadowników i plantatorów krzewów owocowych i truskawek, producentów kalafiorów lub brokułów oraz firm, które kupiły mokrą kukurydzę. Dzień później mija termin dla właścicieli plantacji malin oraz producentów zbóż i roślin oleistych.
Pomoc dla sadowników oraz plantatorów krzewów owocowych i truskawek
Wniosek należy dostarczyć do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wśród załączników powinny się znaleźć: kopia protokołu oszacowania szkód, kopie polis ubezpieczeniowych potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych wraz z potwierdzeniem opłacania składki, jeżeli taka informacja nie została zawarta w treści polisy oraz zaświadczenia dotyczące otrzymanej pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie lub de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury - w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie.
Więcej czasu na wnioski w ramach "Rozwoju małych gospodarstw". Rusza też wsparcie inwestycji "nawozowych"
„Dokumenty można złożyć bezpośrednio w placówce ARiMR, nadać rejestrowaną przesyłką pocztową (Poczta Polska), a także przesłać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl. Dotychczas zarejestrowano wnioski złożone przez ponad 3,3 tys. rolników” – informuje ARiMR.
Więcej informacji i formularz wniosku można znaleźć tutaj.
Wsparcie dla producentów kalafiorów lub brokułów
Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Dokumenty można dostarczać bezpośrednio do placówek Agencji, wysyłać drogą pocztową lub elektroniczną – za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl. Do tej pory złożono kilkanaście wniosków.
Więcej informacji i formularz wniosku można znaleźć tutaj.
Dopłaty do mokrej kukurydzy
O takie dofinansowanie - wyłącznie w formule pomocy publicznej - mogą się ubiegać podmioty prowadzące skup kukurydzy lub zajmujące się obrotem nią, które między 15 września a 31 grudnia 2022 r. nabyły od rolników mokre ziarno tej rośliny i w wyniku braku stabilizacji na rynku przez wojnę na Ukrainie poniosły dodatkowe koszty.
„Wnioski, z dołączonymi kopiami lub duplikatami faktur VAT potwierdzającymi nabycie mokrej kukurydzy i jej sprzedaż w wymienionych wyżej okresach, przyjmują biura powiatowe Agencji. Dokumenty można złożyć osobiście w placówce, wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej, za pośrednictwem platformy ePUAP lub skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl. Z bieżących danych wynika, że dotychczas złożonych zostało ponad 200 wniosków o to wsparcie” – przekazuje Agencja.
Więcej informacji i formularz wniosku można znaleźć tutaj.
Wsparcie dla producentów malin
Dokumenty można składać osobiście w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta malin. Można również wysłać wniosek drogą pocztową, przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel. Dotychczas z prawa o ubiegania się o dofinansowanie skorzystało 4,3 tys. rolników.
"Coś poszło nie tak" - aplikacja suszowa w dzień nie działa poprawnie. Izby chcą więcej czasu na wnioski
Więcej informacji i formularz wniosku można znaleźć tutaj.
Pomoc dla producentów zbóż i roślin oleistych
Wsparcie skierowane jest do producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku, posiadających status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, którzy ubiegali się o przyznanie wsparcia w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r., spełnili warunki, ale nie otrzymali dofinansowania. Takich rolników jest ok. 51 tys. Dostali oni z ARiMR pisma o przedłużeniu terminu na wydanie decyzji w ramach zakończonego w lipcu naboru. Spośród nich na razie ponad 35 tys. złożyło ponownie wnioski o pomoc, tym razem w formie papierowej.
Więcej informacji i formularz wniosku można znaleźć tutaj.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś