Hodowcy zwierząt mogą się przygotowywać. Na horyzoncie dopłaty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2024,10:50 Aktualizacja: 12-12-2024,19:42
A A A

Na 27 stycznia 2025 r. jest planowany start naboru wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

O pomoc mogą się starać rolnicy, którzy zajmują się hodowlą trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka zachorowania na co najmniej jedną z chorób zakaźnych wymienionych w par. 2 ust.1 pkt 2 rozporządzenia MRiRW z 8 marca 2024 r. (np. salmonellozę, chorobę niebieskiego języka, ASF, wysoce zjadliwą grypę ptaków).

ustawa, prezydent, ubezpieczenia upraw, ubezpieczenia zwierząt

Prezydent podpisał ustawę ws. dopłat do składek ubezpieczenia upraw

Rozszerzenie katalogu roślin objętych od 2025 r. dopłatami z budżetu państwa do składek ubezpieczeniowych - przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa w tej sprawie. Kancelaria prezydenta przekazała we wtorek, że prezydent podpisał...

Wsparcie będzie udzielane w formie refundacji 70 proc. składki ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych tych zwierząt. Warunkiem przyznania takiej pomocy będzie zawarcie w umowie ubezpieczenia lub polisie zapisu, z którego wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia ponad 20 proc. strat w produkcji zwierząt spowodowanych wystąpieniem co najmniej jednej ze wskazanych chorób zakaźnych. Istotne jest też to, że okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpocząć się przed 1 stycznia 2024 r., a starającemu się o dofinansowanie nie przyznano innych dopłat do ubezpieczenia” – precyzuje w komunikacie ARiMR.

Zastrzega ponadto, że rolnicy, którzy chcą ubiegać się o taką pomoc, powinni m.in. posiadać prawo do dysponowania nieruchomością, na terenie której prowadzona jest działalność rolnicza. Ponadto dołączona do wniosku o dofinansowanie umowa lub polisa powinna obejmować ubezpieczenie co najmniej: 1000 sztuk rzeźnych: kurcząt, gęsi, kaczek, perlic, indyków lub drobiu nieśnego; 4 sztuk bydła, owiec, kóz lub koni lub 14 sztuk świń.

„Pomoc finansowana jest z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a wnioski będzie można składać tylko elektronicznie. Planowane rozpoczęcie naboru to 27 stycznia 2025 r.” – przekazuje Agencja.

Poleć
Udostępnij