Zbiory kukurydzy w Polsce – 2023 to był trudny rok
Mijający rok był trudny dla plantatorów kukurydzy. Złożyły się na to problemy pogodowe, ekonomiczne i społeczno-polityczne – ocenia Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Jak wyglądała produkcja i zbiory kukurydzy w 2023 r.?
W dniu 30 listopada br. w hotelu Narvil w Serocku odbyła się konferencja prasowa Polskiego Związku Producentów Kukurydzy (PZPK). Podczas spotkania prezes PZPK Tadeusz Michalski podsumował zbiory i produkcję kukurydzy w sezonie 2023. Jak podkreślił, plantatorom dały się we znaki szczególnie wysokie koszty produkcji oraz niskie ceny kukurydzy.
- W ubiegłym roku napływ ogromnej ilości kukurydzy z Ukrainy spowodował, że rynek się zapchał, ale ceny kukurydzy do wiosny br. utrzymywały się na dobrym poziomie. Dopiero latem br. ceny kukurydzy spadły – poinformował Tadeusz Michalski. Jak podkreślił, mimo wielu problemów z jakimi musieli zmierzyć się plantatorzy, w Polsce nie odnotowano spadku powierzchni uprawy kukurydzy w porównaniu z ubiegłym rokiem. Co więcej, widoczny jest nawet minimalny wzrost powierzchni tej uprawy.
-W bieżącym roku mamy problem ze zbytem i ceną, pogoda również nie sprzyjała tej uprawie, szczególnie wiosną i w czasie samych żniw kukurydzianych – ocenia Tadeusz Michalski. - Ceny kukurydzy suchej utrzymują się na poziomie poniżej 700 zł. Większość rolników w Polsce jest zmuszonych sprzedać kukurydzę od razu po zbiorze. Ten produkt musi być w ciągu 2 dni po żniwach zagospodarowany (wysuszony). Więc nie mając czasu do stracenia plantatorzy sprzedają kukurydzę mokrą za około 300 zł/ tonę, czyli poniżej kosztów produkcji – dodaje prezes PZPK.
Zbiory kukurydzy w 2023 r.
W ciągu ostatnich lat powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce znacznie wzrosła. Jakie są prognozy na kolejny rok? Z danych ARiMR wynika, że powierzchnia tej uprawy osiągnie 1,864 mln ha.
- W tym roku część plantacji „wypadła” z uprawy kukurydzy. Duże straty suszowe odnotowano w okolicach Leszna, Łodzi i na Kujawach. Duża część kukurydzy ziarnowej została przekwalifikowana na kiszonkę. Kukurydza stała się dziś podstawowym produktem paszowym. Szacujemy, że uprawa kukurydzy stanowi w tym roku 50 proc. upraw paszowych w Polsce – mówi Tadeusz Michalski. Jak zaznacza, zbiory kukurydzy w 2023 r. na poziomie 8 mln ton decydują w dużym stopniu o bilansie zbożowym. - Biorąc pod uwagę, że do Polski napłynęły 2 mln ton kukurydzy w sumie mamy 10 mln ton do zagospodarowania – dodaje.
Kukurydza inspiruje
W programie konferencji prasowej znalazł się także wykład przedstawiający produkcję i zbiory kukurydzy cukrowej w Polsce w 2023 roku przygotowany przez Annę Kołakowską z FNPSMS oraz praktyczne informacje dlaczego warto jeść kukurydzę, które przedstawił dietetyk i trener kulinarny Adam Wesoły. Odbył się również finał konkursu „Kukurydziane inspiracje” na danie z kukurydzy. W zmaganiach wzięło udział pięć najlepszych dwuosobowych zespołów wyłonionych w trakcie preselekcji z zespołów, które nadesłały swoje zgłoszenia do konkursu.
Konkurs wygrał zespół w składzie Dominika Molenda i Alan Józefiak z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. J. Śniadeckich w Poznaniu za danie „Kukurydziany raj”. II miejsce zajął zespół w składzie Natalia Goździk i Oskar Radoła z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy (danie „Zagubieni w kukurydzy”). Na III miejscu uplasował się zespół w składzie Weronika Kula i Amelia Słanek z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach (danie „Kukurydziane cudo”).