WRiE SGGW na Krajowych Dniach Pola 2022
Trzeci dzień Krajowych Dni Pola w Poświętnem, który odbył się 13 czerwca 2022 r. był dedykowany uczniom szkół średnich. Była to bardzo dobra okazja do zaprezentowania oferty studiów przez najstarszy wydział rolniczy w kraju – Wydział Rolnictwa i Ekologii (WRiE) SGGW w Warszawie.
Stoisko WRiE cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Na liczne ich pytania odpowiadały władze WRiE oraz studenci kierunku Rolnictwo, którzy przekonywali młodszych kolegów i koleżanki, aby studiowali tam, gdzie oni.
Ruszyła rekrutacja na najstarszym Wydziale Rolnictwa i Ekologii
Początki Wydziału Rolnictwa i Ekologii sięgają 1906 r. Obecnie prowadzi kształcenie na trzech kierunkach: Rolnictwo, Inżyniera ekologiczna oraz Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności. 7 czerwca rozpoczęła się rekrutacja na rok akademicki 2022/2023, której pierwszy etap potrwa do 8 lipca.
Każdy, kto przyjechał do Poświętnego mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Na poletkach prezentowano bogate kolekcje odmian roślin rolniczych: zbóż, w tym kukurydzy, buraka cukrowego, rzepaku i innych gatunków. Moją uwagę zwrócił fakt, że do nawożenia przedsiewnego zastosowano nawóz wieloskładnikowy zawierający krzem (Si). Ostatnio modne są konopie i przy poletkach z odmianami konopi gromadziło się wielu zwiedzających.
Cieszy fakt, że wielu zwiedzających interesowało się stoiskiem Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). W rozmowach pracownicy COBORU podkreślali, że coraz więcej producentów rolnych, szczególnie młodszych, przy doborze odmian do uprawy we własnym gospodarstwie korzysta z wyników badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.
Nowoczesną pomocą w stosowaniu ochrony roślin ma być niedawno uruchomiona Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin (eDWIN), którą promował Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W związku z ograniczaniem ilości substancji czynnych dostępnych na rynku zwalczanie chwastów, chorób i szkodników staje się coraz trudniejsze, więc tym bardziej cenne są wskazówki i porady ekspertów zawarte w publikacjach Instytutu Ochrony Roślin - PIB z Poznania. Z bezcennej i darmowej wiedzy można było także korzystać na stoisku IUNG - PIB z Puław.
Na placu wystawienniczym dużym zainteresowaniem młodzieży jak zawsze cieszyły się ciągniki, maszyny i narzędzie rolnicze.
Organizatorom gratulujemy rozmachu w przygotowaniu wydarzenia, bogatej oferty wystawienniczej oraz bardzo dobrej organizacji. Warto było przyjechać.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz