Jak co roku w lutym, firma Agricola-Lublin organizuje szkolenia dla swoich klientów. Pierwsze z nich odbyło się 4 lutego w Mełgwi (woj. lubelskie, powiat Świdnik). Przyjechali tu rolnicy z powiatów lubelskiego, świdnickiego i łęczyńskiego.
Firma Agricola-Lublin od prawie 30 lat kompleksowo obsługuje rolników z Lubelszczyzny, a obecnie także z sąsiednich województw. Oferuje rolnikom szeroki wybór środków ochrony, nawozów i nasion. Oddział w Tuligłowach pod Krasnymstawem proponuje także maszyny. Na organizowanych szkoleniach rolnicy mogą zapoznać się z ofertą firmy na bieżący sezon.
21 czerwca firma Agricola-Lublin zorganizowała w gospodarstwie pokazowym w Obszy na Zamojszczyźnie spotkanie dla rolników. Wzięło w nim udział ponad 400 osób. Na poletkach demonstracyjnych zaprezentowano odmiany rzepaku i pszenicy...
Krzysztof Komisarczyk, reprezentujący firmę Valagro przedstawił innowacyjne metody stymulacji wzrostu roślin oraz zwiększania odporności na warunki niedoboru wody. Podkreślił jednak, że kwasy humusowe można stosować tylko wówczas, gdy pH gleby jest wyższe od 4,5.
Marcin Liszewski szeroko omówił ofertę odmian kukurydzy, jakie proponuje firma Dekalb. Pokazał wyniki plonowania odmian w różnych grupach wczesności, w poszczególnych regionach Polski, w ostatnich 2 latach.
Józef Misiura zaprezentował nowe rozwiązania w ochronie zbóż, rzepaku i kukurydzy, jakie przygotowała firma Bayer. W związku z nietypową zimą, a właściwie jej brakiem zalecał stosowania środków ochrony roślin w dawkach dzielonych.
Ostrzegał przed mieszaniem kilku preparatów w opryskiwaczu, co może negatywnie wpłynąć na rośliny. Trzeba uważać zarówno na to co mieszamy, jak i na wlewane ilości poszczególnych substancji. Przypomniał też, że w tym roku wiele produktów zostaje wycofanych zarówno ze sprzedaży, jak i z użycia.
W Śmielinie (pow. nakielski, woj. kujawsko-pomorskie) działalność rozpoczęło Centrum Badawczo-Rozwojowe, które zajmować się będzie opracowaniem, doskonaleniem, walidacją, wdrażaniem i komercjalizacją innowacji dla rolnictwa. Twórcą...
Marta Spytek, reprezentująca hodowle Saaten Union, DSV i Rapool omówiła odmiany zbóż jarych, rzepaku, kukurydzy, a także traw i ich mieszanek.
Natomiast Andrzej Segit opowiedział o produktach firmy UPL, proponującej szeroki wachlarz produktów do ochrony oraz do poprawy plonowania roślin i jakości plonów. Część z tych preparatów jest doskonale znana rolnikom jako produkty Arysty, którą to w ubiegłym roku przejęło UPL.
Tomasz Kluziak doradzał jak wybierać najodpowiedniejszą na swoje pola odmianę kukurydzy z szerokiego spektrum odmian, pochodzących z hodowli Euralis. Podkreślił, że nasiona zaprawiane są nową zaprawą Opticoat+, która odżywia rośliny we wczesnych etapach rozwoju (kiełkowanie i wschody), a jednocześnie wzmacnia naturalne funkcje obronne roślin.
Andrzej Mulawa zaproponował programy ochrony środkami firmy Helm dla buraków cukrowych, rzepaku i zbóż. Po wykładach odbyła się dyskusja rolników z przedstawicielami firm.